„Jednoducho nie som hladná.“ To je odpoveď mnohých žien na otázku, prečo neraňajkujú. Alebo možno raňajkujú, ale niečo malé, sladké a až v práci, čiže nie skôr ako 2 hodiny po prebudení. Patríš aj ty do tejto skupiny žien? Tak mám pre teba dôležitú informáciu – tvoje telo potrebuje na optimálne fungovanie energiu v podobe jedla najneskôr hodinu po zobudení.
Aká je príčina ranného nechutenstva?
Nemusí to byť nevyhnutne len veľká večera v predchádzajúci deň. Každú noc dopraješ svojmu telu približne 8 hodinovú pauzu od trávenia jedla, takže aj v prípade väčšej večere je veľká šanca, že budeš ráno pociťovať hlad.
Ak ti počas noci klesne hladina glukózy (čo je palivo pre tvoj mozog), pečeň vyšle signál pre tvorbu koktejlu rôznych hormónov, ktoré preberú úlohu paliva pre mozog. Súčasťou tohto koktejlu je aj adrenalín. Keď ti v krvi prúdi adrenalín, nepociťuješ hlad. V dávnej minulosti totiž adrenalín signalizoval, že je telo v ohrození a možno bude musieť utiecť, aby sa zachránilo. Asi sa zhodneme na tom, že jedenie s behom nejde veľmi dokopy.
Krátkodobé následky vynechania raňajok sa dostavia približne po 8 hodinách. Môžeš sa cítiť unavená a zaktivizuje sa tá časť mozgu, ktorá rozhoduje skratkovite a pudovo. To sa následne pretaví do večerného prejedania, vyššej konzumácie alkoholu v neskorších hodinách a neochotou robiť večer niečo iné než pozerať televíziu.
Z dlhodobého hľadiska spúšťa vynechanie raňajok domino stresových hormónov, ktoré sa snažia udržať stabilnú hladinu energie aj napriek chýbajúcemu jedlu. Podľa najnovších výskumov neraňajkovanie spôsobuje:
👉 zvýšený príjem kalórií počas dňa
👉 hormonálnu nerovnováhu a problémy s cyklom
👉 zvýšené hladiny stresových hormónov kortizolu a inzulínu
👉 nárast hmotnosti a telesného tuku,
👉 zvýšený cholesterol a krvný tlak
👉 zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení
Čo môžeš spraviť pre podporu chute do jedla?
Vyskúšaj si dať 2 dcl džúsu alebo pol lyžičky medu. Obe možnosti obsahujú jednoduché cukry, ktoré organizmus navnadia k tomu, aby do 20 minút vyslal signál hladu.
V prípade, že neraňajkuješ kvôli nestíhaniu, priprav si večer proteínový nápoj alebo proteínovú tyčinku a zjedz ju po ceste do práce.
Ak začneš telo takto privykať na ranné jedenie, po týždni by si mala spozorovať silnejšie signály hladu po prebudení.
Potom môžeš prejsť aj na sýtejšie raňajky a pripraviť si večer vopred na cestu do práce napríklad chlebík so šunkou a syrom alebo s rastlinnou nátierkou.
Ak máš ráno čas na prípravu raňajok a vynechávaš ich zo zvyku, skús si pripravovať vyvážené jedlo, ktoré bude obsahovať minimálne 20g bielkovín, komplexné sacharidy, vlákninu a zdravé tuky.
Takáto kombinácia ťa nielen zasýti, podporí zdravie tvojich hormónov, ale po 1-2 týždňoch budeš môcť na sebe spozorovať nasledujúce zmeny:
👍 menej úzkosti a podráždenosti v doobedňajších hodinách
👍 viac energie a lepšie sústredenie počas dňa
👍 pravidelnejší cyklus a menej bolestivú menštruáciu
👍 výrazne menšie chute na sladké a alkohol (a to aj po príchode z práce)
👍 kvalitnejší spánok
👍 viac energie na koníčky a aktivity s rodinou po práci
PÁR TIPOV NA VYVÁŽENÉ RAŇAJKY
🌸 ¾ šálky gréckeho jogurtu, hrsť vlašských orechov, 1 PL konopných semienok, polovica banánu
🌸 Zeleninové tyčinky (mrkva, uhorka, kaleráb) s ½ téglikom humusu a celozrnným pečivom
🌸 Omeleta z 2 vajec, 3 plátky šunky, celozrnný chlieb, zelenina
🌸 Smoothie ( uprednostni bobuľovité ovocie ako jahody, maliny, čučoriedky, pridaj zdroj bielkoviny – tvaroh, skyr, mlieko alebo ak chceš smoothie robiť s vodou, tak pridaj proteínový prášok, zdravé tuky v podobe semienok a orieškového masla)
🌸 Tvarohová nátierka so zeleninou a pečivom
🌸 Frittata s pečivom alebo s červenou fazuľkou (recept TU)
🌸 Tvarohové muffiny (recept TU)
Ak sa snažíš zlepšiť hormonálnu rovnováhu a uzdraviť svoj menštruačný cyklus, tak ti garantujem, že zaradenie výživnejších a vyváženejších raňajok je jedným z prvých krokov, ktoré ti prinesú viditeľné zmeny za krátky čas.
Máš moju plnú podporu,
Zuzana 🧡
🌙 🌙 🌙
V prípade, že teóriu o vhodne poskladaných raňajkách už poznáš naspamäť, no stále ti robí ťažkosti uplatniť tieto rady vo svojom živote, zarezervuj si so mnou konzultáciu a môžeme sa na tvoj jedálniček (ale aj na zvyšné faktory vplývajúce na hormonálne zdravie) pozrieť spoločne a vytvoriť plán špeciálne pre teba.
Napíš mi na Instagrame, ak by si chcela viac info ku konzultáciám.