Kedy ti odborník na výživu podsúva nezdravé vzorce diétovania pod zámienkou zdravého životného štýlu? Nauč sa rýchlo odhaliť diet culture a zisti, prečo je najmä pre nás ženy a hormonálnu rovnováhu nebezpečná.
Kultúra diétovania je všade, je toxická a nenápadne vstupuje do našich životov rôznymi spôsobmi.
Ide o systém presvedčení, ktorý propaguje a glorifikuje chudosť a pretláča myšlienku, že iba chudí ľudia sú zdraví a sú morálne lepší ako tí tuční. Prezentuje myšlienku, že určitou stravou docielime „správnu“ postavu a zdravie. Zároveň tvrdí, že štíhlu postavu môže mať každá žena, stačí len dostatočne pevná vôľa a odhodlanie. Vyzýva k dodržiavaniu pravidiel o tom čo a kedy jesť a v akých množstvách. Fyzickú aktivitu prezentuje iba ako trest alebo ako spôsob pre spaľovanie kalórií, ktoré si zjedla naviac oproti odporúčanému množstvu (ktoré je často žalostne nízke pre dospelú ženu). Kultúra diétovania vytvára skupinu privilegovaných chudých ľudí – niektoré povolania, benefity, či ubytovanie sú prístupné len ľuďom so štíhlou postavou. Tučných ľudí vníma ako menej hodnotných a rizikovejších.
Sú ňou presiaknuté mnohé oblastí nášho každodenného života. Častokrát ju my samé podporujeme a šírime bez toho, že by sme si to uvedomovali. Začína sa to napríklad rozdeľovaním potravín na dobré a zlé, chronickým diétovaním (čiže dodržiavaním jedálnička), zapisovaním prijatej potravy do kalorických tabuliek, pokračuje to stanovením špecifickej cieľovej váhy alebo postavy, ku ktorej sa chceme dopracovať, každodenným vážením a upravovaním stravy podľa čísla na váhe. A končí po výber pohybovej aktivity na základe toho, čo si v daný deň jedla, alebo čo si ešte nejedla. Hlavným kritériom pre výber fyzickej aktivity je množstvo kalórií, ktoré pri nej spáliš. Patrí sem aj vynechávanie jedál, aby si ušetrila kalórie, komentáre pri rodinnej večeri o tom, ako všetok ten tuk z jedla pôjde niekomu do brucha alebo do bokov, či gratulácia kamarátke k tomu, ako schudla a ako dobre teraz vyzerá. Už si niekedy kamošku pochválila za to, ako výrazne pribrala? Myslela som si.
Diet culture nás ovplyvňuje odmalička. Stačí sa pozrieť, aké proporcie majú barbiny alebo princezné v animákoch. Podsúvajú nám ju influenceri, ktorí propagujú detoxové kúry pre ploché bruško, tipy ako potlačiť chuť do jedla, alebo vyradenie celej skupiny potravín ako riešenie nadváhy. V obchodoch nájdeš množstvo nízkotučných produktov bez cukru a s umelými sladidlami. Radíme sem aj Coca colu zero, po ktorej siahajú ženy zapisujúce svoj príjem do kalorických tabuliek, pretože im nezvýši kalorické hodnoty dňa.
Je to podsúvaný jeden prototyp zdravej ženy – chudej bielej Američanky v drahých legínach. Núti nám myšlienku, že ak chceš byť úspešná, zdravá, prijatá a ľúbená inými ľuďmi, musíš byť chudá.
Celý priemysel okolo diet culture je postavený na pocite hanby. Čo je skvelý biznis model, pretože neustále vzniká nová a nová klientela v podobe dospievajúcich žien, ktoré majú pocit, že kvôli svojmu telu nie sú dostatočne dobré.
Štúdie dokázali, že diéty majú 95-98% šancu neúspechu. Napriek tomu každá žena, ktorá sa do nejakej diéty pustí dúfa, že bude patriť medzi tých šťastných 2-5%, u ktorých to zafunguje. Kúpila by si si mobil, ktorý by fungoval iba 5% času? Mikrovlnku, ktorá sa zapne 5% zo všetkých pokusov? Auto, pri ktorom je šanca, že ho naštartuješ, iba 5%? Alebo by si brala lieky, pri ktorých máš 5% šancu, že zaúčinkujú? Asi nie. Asi by ho ani lekári nemohli predpisovať, lebo by to bol obrovské zdravotné riziko
A napriek tomu skúšame dookola jednu diétu za druhou. Pritom všetky sú postavené na jednom a tom istom princípe. Prezentujú nám ich ako revolučné riešenie nadváhy, ukážu nám dychberúce pred a po fotky premien, do detailu ti vykreslia, aký skvelý život budeš mať, keď s danou diétou schudneš. Vždy ide len o iný spôsob, ako drasticky znížiť množstvo prijatej stravy počas dňa. Akurát tomu každú sezónu dajú iný trendy a chytľavý názov. A keď ti to nevyjde, chyba je na tvojej strane. Ty si niečo spravila zle. Nenapadne ti obviňovať multimiliónovú firmu, ktorá ti program predala. Obviňuješ samu seba z lenivosti.
Prečo je diet culture taký problém?
V prvom rade ťa oberá o peniaze. Hovoríme tu o priemysle, ktorý ročne zarobí 72 miliárd dolárov. Zarobí ich na nízkom sebavedomí ľudí, najmä žien. Tie spoločnosti predávajúce produkty na chudnutie v 9 z 10 prípadov vlastní chudý biely muž.
V druhom rade nás diet culture kŕmi klamstvami a zavádzajúcimi tvrdeniami a núti nás obviňovať samé seba z neúspechu. Podporuje a normalizuje nezdravý vzťah k jedlu, prispieva k rozvoju porúch príjmu potravy najmä u mladých dievčat, vyvoláva v tebe pocit vlastnej neschopnosti, ak diéta nezaberie, čo prispieva k zhoršenému psychickému zdraviu. Podporuje jojo efekt. Utláča ľudí, ktorí nespĺňajú ideál chudého a zdravého tela. Spôsobuje výčitky ženám, ktoré si nemôžu dovoliť kupovať superpotraviny a bio potraviny alebo drahé doplnky výživy či nezvyčajné ingredience na varenie nízkokalorických receptov. Vytvára pocit viny u ľudí, ktorí kvôli povinnostiam nemajú čas cvičiť alebo si pripravovať jedlo do krabičiek.
Prečo je teda aj napriek všetkým negatívnym dopadom na naše fyzické aj psychické zdravie pre nás tak náročné seknúť s diet culture?
Hlavným dôvodom je to, že sa považuje všeobecne za normálnu. Naša spoločnosť vyzdvihuje poruchy príjmu potravy. Pre mnohé ženy je neskutočne náročné rozpoznať a následnej si aj priznať, že ich posadnutosť zdravou stravou a cvičením nie je zdravá a že im zaberá veľkú časť ich každodenných myšlienok. Pretože považujeme za normálne, keď si niekto dáva pozor, koľko toho zje, alebo obmedzuje jedlo kvôli chudnutiu do svadobných šiat či preto, aby na fotkách z dovolenky vyzeral v plavkách lepšie. Obdivujeme toho, kto odolá kúsku koláča. Žijeme v spoločnosti, ktorá je zaťažená na rozdávanie komplimentov ohľadom tela. Nepríde nám nijak divné chváliť iných, ako krásne schudli. Takže často chválime niekomu pokrivený vzťah k jedlu.
Máš niekoho v rodine, kto bol na diéte? Mama, súrodenec, teta? Nemusí ísť iba o klasickú diétu, ako je ryžová či kapustová, keto alebo paleo. Môže ísť aj o užívanie tabletiek na schudnutie alebo pôstovanie. Počítanie kalórií, krabičkové diéty, práškové diéty, atď. Väčšina ľudí pozná z rodiny aspoň jedného človeka, ktorý tieto veci absolvoval.
A keďže mnoho ľudí je už na slovo diéta alergických, priemysel prišiel s novým názvom, na ktorý mnohé ženy reagujú lepšie – wellness. Celý trik spočíva v tom, že sa pozornosť odklonila od klasických diét a zmena stravovania a rôzne návyky (pitie vody s citrónom a korením) sú prezentované ako niečo, čo robíme pre svoje zdravie. Stačí spomenúť clean eating a skutočné potraviny, prerušovaný pôst, detox, vylúčenie skupiny potravín z jedálnička – všetky sú namierené na očistenie tela, ale vedľajším efektom je samozrejme schudnutie. Aká náhodička.
Na pozadí stále ale ide o to, aby si docielila zmenšenie svojho tela a priblížila sa ideálu krásy, ktorý je verejne prezentovaný a akceptovaný.
Ľudia v tomto priemysle začínajú byť naozaj prefíkaní a kreatívni čo sa týka marketingu a fráz, ktoré používajú. Snažia sa vytvoriť dojem, že ich stratégie ti pomôžu byť zdravšou, aby v tebe vyvolali pocity viny a hanby. Začneš si myslieť, že pokiaľ nerobíš to, čo ti ukazujú wellness influenceri, tvoje zdravie pôjde dolu vodou. A presne o ten strach z vlastného zlyhania pri diet culture ide. Keď máš strach o svoje zdravie, ľahšie ťa presvedčia o tom, že práve ich produkt ťa zachráni.
Čo môžeme robiť pre to, aby diet culture nad nami nemala takú moc?
V prvom rade o nej môžeme začať viac hovoriť. Šíriť medzi kamarátmi a známymi povedomie o tom, že niečo také ako diet culture vôbec existuje a aké sú jej základné znaky. Môžeš poslať tento článok kamarátke, ktorá v jednom kuse skúša najnovšie diéty a triky na schudnutie.
Dôležité je nemať výčitky, keď sa pri myšlienkach inšpirovaných diet culture prichytíš. Všetci odmalička vyrastáme pod jej vplyvom a každá z nás občas premýšľa vo vzorcoch, ktoré sme si pred chvíľou povedali. Ak budeš takéto reči počuť od ľudí okolo seba, môžeš ich upozorniť na to, že nie sú úplne v poriadku a vysvetliť prečo.
Postupne si možno začneš všímať čoraz viac takýchto narážok a toxických poznámok, ktoré vyšli z diet culture. A nezabudni na to, že si celý život nasávala jej pravidlá, takže sa tých myšlienok nezbavíš behom pár dní. Asi bude nejaký čas trvať, kým prepíšeš monológ vo svojej hlave.
V prípade, že si mamou, nastav nové pravidlá ohľadne toho, ako sa o tele a zdraví doma rozprávate. A ak náhodou starí rodičia alebo susedka s dobrým úmyslom povie niečo inšpirované diet culture, mierne ju upozorni, že u vás sa také veci nehovoria. A niekedy nemáš mentálnu kapacitu vysvetľovať druhej osobe, čo je problematické na jej rečiach. Vtedy je jednoduchšie jednoducho to pustiť z hlavy a v konverzácii nepokračovať, prípadne zmeniť tému.
Dôležitým krokom je aj prečistenie sociálnych sietí a zrušenie sledovania profilov, ktoré propagujú zásady kultúry diétovania. Ktoré profily to sú zistíš jednoducho tak, že sa cítiš po ich prezeraní naprd a máš pocit, že pre svoje zdravie a telo nerobíš dosť. Skús tieto profily unfollowovať alebo aspoň stlmiť, aby ti ich obsah nezobrazovalo a uvidíš, či sa začneš po pár dňoch cítiť mentálne o niečo lepšie. A zároveň si nájdi aspoň zopár profilov, ktoré propagujú rôznorodosť ľudských tiel. Sleduješ vôbec nejakých ľudí, ktorí aktuálne žijú v tele s nadváhou? Dnes ich už sú stovky a je skvelé vidieť ľudí s podobnou postavou ako máš ty, ktorí sa snažia o zdravý životný štýl a baví ich to. Keď sa snažíš ozdraviť svoje stravovanie alebo sa chceš začať znova hýbať, Rozhodne je príjemnejšie a motivujúcejšie sledovať niekoho s podobnou postavou, kto sa do toho púšťa tiež.
Existuje samozrejme viac veľmi konkrétnych krokov, ktoré môžeš spraviť pre to, aby si bola schopná odolať kultúre diétovania. Sú to všetko pomerne jednoduché veci, no budú mať obrovský dopad na tvoje mentálne aj fyzické zdravie. Tieto kroky sú ešte dôležitejšie v prípade detí. Vytvorenie bezpečného prostredia bez predsudkov, ktoré vytvára diet culture, je základom zdravého vzťahu k jedlu aj k vlastnému telu.
Konkrétne kroky ,ktoré môžeš urobiť pre ozdravenie vzťahu k jedlu a k svojmu telu, som zhrnula v praktickom videu,ktoré je dostupné na Herohero na profile Ženy a ich zmeny. Ak ťa táto téma zaujíma a chceš sa vymaniť spod vplyvu diet culture, vrelo ťa pozývam pozrieť si toto video, ktoré je nadupané praktickými tipmi, vďaka ktorým už viac nebudeš celý rok chudnúť a priberať tých istých 5 kíl.
Pridaj sa k nám na Hero Hero a staň sa členkou komunity žien, ktoré sa rozhodli prevziať kontrolu nad vlastným zdravím a plodnosťou a chcú ich zlepšiť prirodzenou cestou bez liekov – úpravou stravy, kvality spánku, primeraného cvičenia a efektívnou prácou so stresom.
Len za 5 eur mesačne získaš každý mesiac:
✓ 2 odborné články (prípadne videá či podcasty) s praktickými radami pre podporu hormonálneho zdravia, ktoré môžeš ihneď začať robiť v každodennom živote – bez zbytočných omáčok a zložitých výrazov – polopate, jasne, stručne – lebo viem, že nemáš čas pozerať hodinové videá
✓ príkladový vyvážený jedálniček na 14 dní s receptami a gramážou navrhnutý pre podporu hormónov
✓ pracovné listy a PDF ťaháky, ktoré ti pomôžu nadobudnuté vedomosti ešte ľahšie aplikovať do tvojej každodennej reality bez náhamy a bez stresu
✓ možnosť kedykoľvek mi napísať a skonzultovať niečo, s čím si nevieš rady sama
✓ pocit, že nie si sama, ktorej nie je zdravie ukradnuté
Za 5 eur si môžeš kúpiť kávu a koláč v obľúbenej kaviarni, alebo 1 balenie obľúbeného lesku na pery.
Ale čo ak by si týchto 5 € investovala do seba?
Do členstva, ktoré ti pomôže:
🌸 Mať pocit, že konečne presne vieš, čo máš robiť a už viac nemusíš len tipovať a dúfať, že niečo zaberie
🌸 Podporiť hormonálnu rovnováhu a mať bezproblémovú menštruáciu a kvalitnejšie vajíčka.
🌸Získať praktické rady na základe vedy, vyvážený jedálniček a jednoduché tipy, ktoré ľahko zapracuješ do každodenného života.
Táto malá investícia ti môže priniesť veľké zmeny. Je to ako dar pre tvoje telo a zdravie. Pridáš sa? 💛
Bez viazanosti – ak sa ti členstvo nebude páčiť, kedykoľvek ho môžeš zrušiť.
Teším sa na teba na Hero Hero!
Zuzka