Vo svete zdravej výživy sa neustále objavujú nové trendy. Na niektoré z nich zabudneme takmer okamžite, no iné si obľúbime a stanú sa stálicami nášho jedálnička. Vývar z mäsa a kostí už dlhší čas žiari v titulkoch novín a blogov ako prostriedok, ktorým dosiahneš zdravú pokožku, kĺby, mikrobióm v čreve a úľavu od rôznych zdravotných problémov.
Ponúkam ti svoj názor na vývar, ktorý znie – áno, ALE! Vývar ti rozhodne má čo ponúknuť a môže prispieť k zlepšeniu tvojho stavu, neodporúčam ho však vnímať ako zázračný liek na všetko. Je to len jedna malá časť skladačky, z ktorej je vystavané tvoje zdravie. Ak si vývar doteraz veľmi často nekonzumovala, jeho zaradenie do jedálnička má určite význam. Keď už pre nič iné, tak aspoň pre zlepšenie pitného režimu 🙂
A pre nás ženy má pitie vývaru z kostí ešte niekoľko výhod.
Pozitívny účinok vývaru z kostí, o ktorom sa zatiaľ veľmi nehovorí, je jeho schopnosť zlepšovať hormonálnu rovnováhu, pomáhať pri liečbe neplodnosti a, naopak, plodnosť ešte zvýšiť. To znie takmer zázračne, však? Kostný vývar však obsahuje niekoľko látok, ktoré výrazne napomáhajú hormonálnej rovnováhe v tvojom tele.
Zásady správnej prípravy vývaru z kostí
Vývar z kostí sa trochu líši od toho klasického slepačieho vývaru, ktorý sa ti pravdepodobne spája s nedeľným obedom. Najväčší rozdiel je v tom, že by sa mal variť na miernom ohni aspoň 6-8 hodín. Dlhý čas varenia zaručí, že sa do vody stihnú vyplaviť všetky tie dôležité látky, kvôli ktorým vývar chceme konzumovať a nízka teplota varu zas zaistí, že tieto príliš veľké teplo tieto látky nezničí.
Do vývaru môžeš použiť akýkoľvek druh mäsa (kuracie, morčacie, hovädzie,..), ale dôležité je použiť aj časti s kosťami, pretože práve z kostí varom získame cenné látky ako kolagén a glycín. V každom mäsiarstve zoženieš špíkové kosti, krky, nohy a podobne.
Na prípravu vývaru je najlepší pomalý hrniec, ktorý môžeš zapnúť večer pred spaním a celú noc ti bude vývar pomaly variť bez toho, že by si musela naň dozerať. Nie, neboj sa – nevykypí, lebo vývar na to nedosiahne dostatočnú teplotu. Ak budeš variť vývar v obyčajnom hrnci, odporúčam pridať zeleninu až 1-2 hodiny pred dovarením, aby nebola príliš mäkká.
Fantázii sa medze nekladú, ale najčastejšie spôsoby využitia vývaru sú:
– Piť ho zo šálky ako teplý nápoj (oceníš najmä v chladných dňoch)
– Môžeš ho pridať do panvice, keď restuješ zeleninu alebo mäso
– Ako základ iných polievok
– Uvaríš v ňom ryžu, quinou a iné obilniny
Vývar je univerzálne jedlo, ktoré môžeš prispôsobiť vlastným chutiam a môže ho konzumovať celá rodina. Starší členovia rodiny ocenia jeho pozitívny účinok na kĺby a u detí zas podporí imunitu.
Ak by som mala vybrať najjednoduchší pokrm na svete, je to práve vývar. Len hodíš všetko do hrnca a o 8 hodín máš výživné jedlo pre celú rodinu.
Verím, že ak si doteraz vývar moc nemusela, tak mu dáš po tomto článku šancu a budeš ho používať ako pomocníka na svojej ceste za hormonálnou rovnováhou.
Máš moju plnú podporu.
Zuzana