Endometrióza – všetko, čo o nej potrebuješ vedieť

Endometrióza je jedným z najčastejších zdravotných problémov, s akým sa žena v reprodukčnom veku môže stretnúť. Môže však trvať aj niekoľko rokov, kým jej je diagnostikovaná. Čiastočne aj preto, že až štvrtina žien s endometriózou netuší, že ju vôbec majú. Toto číslo je alarmujúce najmä preto, že endometrióza je častou príčinou neplodnosti u žien.


Ak si jednou z desiatich žien, ktorú táto nemilá komplikácia postretla, nepodliehaj panike – neznamená to, že budeš hneď musieť podstupovať operáciu. Áno, v závažných prípadoch je zákrok naozaj tou najlepšou voľbou.  Dobrou správou je, že tak ako mnoho ďalších zdravotných komplikácií spojených s menštruačným cyklom, aj príznaky endometriózy sa dajú zmierniť vďaka zlepšeniu hormonálnej rovnováhy. A dokonca poznám viacero žien, ktoré sa stali mamami aj napriek tejto diagnóze a jej strašidelným prognostikám.

ČO JE ENDOMETRIÓZA?

Svoje meno dostala podľa endometria, čo je tkanivo, ktoré bežne rastie v maternici. Pri endometrióze však veľmi podobný typ tkaniva rastie aj mimo maternice na miestach, kde nemá čo robiť (vaječníky, vajcovody, črevá, bránica) a správa sa veľmi podobne ako tkanivo v maternici.

V období medzi menštruáciou a ovuláciou v tvojom tele narastá hladina estrogénu. Tento hormón dáva telu signál, že vo vaječníkoch dozrieva vajíčko a výstelka maternice teda hrubne v rámci prípravy na jeho zahniezdenie.

Problém je, že rovnako reaguje aj to tkanivo, ktoré je mimo maternice – tiež hrubne. Ak k oplodneniu nedôjde, výstelka maternice sa začne odlupovať a začne ti menštruácia. Zatiaľ čo výstelka má jasný smer odchodu von cez pošvu, tkanivo mimo maternice nemá kadiaľ odísť preč z tela a zostáva uväznené dnu a v podstate vnútorne krvácaš. Tvoje telo na toto vnútorné krvácanie reaguje zápalovou reakciou, jazvami a všetkými tými nepríjemnými príznakmi typickými pre endometriózu.

NA VINE SÚ (PRAVDEPODOBNE) HORMÓNY

Endometrióza je choroba, ktorá je priamo závislá od estrogénu. Najčastejšie sa spája s estrogénovou dominanciou, ktorá môže mať 2 podoby:

Nadbytok estrogénu – vtedy má žena zdravú hladinu progesterónu, ale produkuje priveľa estrogénu

Málo progesterónu – hladina estrogénu je v poriadku, ale žena má nedostatok progesterónu.

Zatiaľ nebola objavená konkrétna príčina vzniku a rozvoja tejto choroby, no okrem hormónov je často dávaná do súvislosti aj s problémami s autoimunitou, genetikou a toxínmi okolo nás.

NAJČASTEJŠIE PRÍZNAKY ENDOMETRIÓZY

Prečo tak veľa žien ani len netuší, že endometriózu majú? Pretože jej príznaky sú tak často brané ako „normálna súčasť ženského života“, že niekedy ich prehliadajú i doktori. Samotné ženy tiež veľakrát mávnu nad nimi rukou a myslia si, že je to bežná vec, ktorú treba len pretrpieť.

Najčastejším symptómom sú silné menštruačné kŕče, ktoré v dlhodobom horizonte vedú k chronickej únave. Zažívať silné bolesti mesiac čo mesiac je pre telo neskutočne vyčerpávajúce.

Treba si však pripomenúť, že až štvrtina žien dlho nemá žiadne príznaky a choroba sa začne prejavovať až po mnohých rokoch. Vtedy však už môže byť neskoro a môžu byť neplodné. Preto je dôležité, aby sme všetky poznali najčastejšie príznaky endometriózy a vedeli ich v prípade potreby identifikovať.

Časté príznaky endometriózy sú:

✧ Bolestivá a nepravidelná menštruácia

✧ Bolesti počas pohlavného styku

✧ Špinenie mimo menštruačných dní

✧ Bolestivé močenie a vyprázdňovanie

✧ Bolesti kĺbov

✧ Chronická únava

✧ Silné krvácanie počas menštruácie

✧ Nafukovanie

✧ Chronické bolesti spodnej časti chrbta

✧ Bolesti v brušnej dutine

✧ Problémy s otehotnením a časté potraty

LIEČBA MEDIKAMENTAMI

U doktora sa najčastejšie stretneš s liečením endometriózy buď pomocou hormonálnej liečby, keď užívaš antikoncepciu alebo užívaš lieky obsahujúce hormóny, alebo pomocou operatívneho zákroku, ktorý odstráni tkanivo z nežiaducich miest.

Pri závažných problémoch je operácia naozaj najlepšou cestou, ako endometriózu vyriešiť a nie je na zvolení tejto metódy nič zlé ani zahanbujúce.

Ak je však na pozadí tvojho problému hormonálna nerovnováha, operácia nevyrieši príčinu, kvôli ktorej tvoj problém vzniká. Odstráni len prejavy príčiny a môže sa stať, že po nejakom čase sa príznaky znova objavia. Takisto hormonálna liečba len zakryje problém počas užívania liekov, no po ich vysadení sa komplikácie môžu znova vrátiť.

IDE TO AJ INAK?

Ide. Aj keď nanešťastie zatiaľ neexistuje liek, ktorý by dokázal endometriózu úplne vyliečiť, pre zmiernenie jej príznakov môžeš urobiť veľa aj ty sama. Malé zmeny v stravovaní a životnom štýle  v kombinácii s podporou výživových doplnkov  môžu mať výtazne pozitívny efekt na to prejavy endometriózy.

Čo môžeš spraviť pre zmiernenie príznakov endometriózy ty sama?

Znížiť zápalové reakcie v tele

Keďže zápal v tele zvyšuje bolesti pri endometrióze, dôležitou súčasťou liečby je navýšenie protizápalových potravín v strave (fermentované potraviny, omega-3-mastné kyseliny, atď) a naopak zniženie konzumácie potravín a látok, ktoré zápal vyvolávajú a zhoršujú (jednoduché cukry, kofeín, alkohol, rastlinné oleje bohaté na omega-6-mastné kyseliny).

Znížiť množstvo toxínov vo svojom okolí

V dnešnej dobe sú toxické látky všade okolo nás, no stále môžeme urobiť aspoň malé zmeny, vďaka ktorým im budeme vystavené o niečo menej. Skús sa vyhýbať kozmetike obsahujúcej ftaláty, namiesto plastových obalov a škatuliek používaj sklenené či papierové a zvoľ prírodné čistiace prostriedky namiesto tých tradičných. Netreba zabúdať ani na dostatočný pitný režim a podporu pravidelného vyprázdňovania, ktoré nám pomáha dostávať toxíny von z tela.

Zlepšiť hormonálnu rovnováhu

Ako som spomínala vyššie, u mnohých žien je hlavnou príčinou endometriózy nepomer estrogénu a progesterónu. Zlepšením ich vzájomnej rovnováhy môžeš výrazne ovplyvniť aj prejavy endometriózy. Okrem úpravy stravy a zníženia množstva škodlivých látok okolo seba môžeš svojmu telu dopomôcť k hormonálnej rovnováhe tak, že začneš brať ohľad na svoju cykličnosť.

Môže sa to zdať ako zbytočná námaha, no ak vnímaš jednotlivé fázy svojho cyklu a prispôsobuješ im svoj každodenný život (aj keď možno minimálne), netlačíš svoje telo do príliš vysokej produktivity na úkor svojho zdravia.

A vôbec to neznamená, že teraz máš od základov prekopať celý svoj životný štýl, aby bol v súlade s tvojim cyklom. To od teba nikto nechce a ani to nie je možné 🙂 Každá z nás má svoje povinnosti, ktoré nemôžeme len tak zmeniť. Vždy sa dá začať s malými krokmi a prejsť na ďalšie až vtedy, keď máš tie prvé plne zautomatizované a zaradené do života. Niekomu sa ľahšie začína zmenami stravy, inému tréningovým plánom a niekto iný zas možno začne úpravami spánkovej hygieny alebo rannou rutinou.

Je len na tebe, v akom veľkom rozsahu chceš zmeniť svoj životný štýl – najdôležitejšie je, aby ti to nespôsobovalo stres. Rovnako dôležité je mať trpezlivosť a neočakávať bombastické výsledky hneď o mesiac či dva. Telu aj hormónom chvíľu trvá, než sa prispôsobia novej situácii, preto nebuď smutná, ak neuvidíš pozitívnu  zmenu ihneď.

A hlavne pamätaj, že aj keď endometriózu zatiaľ nevieme vyliečiť, vo svojich rukách máš skvelý nástroj na to, ako ovplyvniť jej prejavy aj bez farmaceutickej liečby.  Ak to však prírodnou cestou nepôjde, rozhodne si nevyčítaj, ak sa rozhodneš pre lieky alebo zákrok. Existujú rôzne cesty, no cieľ majú všetky spoločný – uľahčiť ti život.

Nech už pre svoje zdravie robíš čokoľvek, držím ti palce, aby si videla pozitívne zmeny svojho konania.

Máš moju plnú podporu 🧡

Zuzana

Som autorkou Ťaháku k ženskej cykličnosti, ktorý si môžeš zdarma stiahnuť tu.>> Ukazujem ženám spôsob, ako v tejto hektickej dobe môžu maximálne podporiť svoje zdravie, mentálnu pohodu a duševnú vyrovnanosť vďaka cykličnosti priamo zo svojho domova a bez toho, aby kvôli tomu museli míňať čas alebo peniaze. O mojej ceste za zdravým ženským princípom si môžeš prečítať viac tu.>>