Už si si niekedy všimla, že je pre teba oveľa ľahšie dodržiavať zdravú životosprávu po menštruácii, ale tesne pred ňou sa ti to zdá nemožné?
Asi poznáš ten pocit, keď netušíš prečo, ale zrazu máš chuť vyjesť celú chladničku za jeden večer. A potom na druhý deň príde menštruácia a tebe je všetko jasné 😄
Nie si vôbec vadná ani nemáš slabú vôľu – tvoje pudy sú jednoducho silnejšie.
Chute na čokoládu, chipsy alebo akékoľvek „comfort food“ počas PMS sú úplne bežné.
Čo je príčinou takmer neovládateľného mlsania?
Ako si si už mohla na mojom profile zvyknúť, odpoveď je, ako inak – hormóny.
Po ovulácii nám totiž klesá hladina estrogénu, ktorý pomáhal dozrievaniu vajíčka. S ním nám ide dole aj serotonín, známy ako hormón šťastia.
Naše telo si vie serotonín vyrobiť samo zo sacharidov a práve preto ťa nabáda, aby si mu tie sacharidy dodala – v podobe sladkostí, ochutených lattečiek, slaných snackov, ale aj cestovín či pečiva. Stavím sa, že presne to sú veci, na ktoré mávaš počas PMS najväčšiu chuť, je tak?
Čiže ty máš náladu pod psa, všetci ťa vytáčajú do nepríčetnosti, si unavená a dáš si koláčik „na nervy“. Cukor v ňom ti dodá krátkodobú energiu a na nejaký čas ti zázračne zlepší náladu. Má však na tvoje ešte jeden účinok – dostane ťa to začarovaného kruhu nestabilného krvného cukru.
Ten ti po zjedení maškrty vyletí do závratných výšin (dobrá nálada, energia), aby následne padol do poriadnej priepasti (zrazu si ospalá a nevrlá). A tak tvojmu mozgu nenapadne nič lepšie, než hľadať ďalšiu sladkosť pre vyrovnanie hladiny. Ak to však bude opäť pokrm plný sacharidov, krvný cukor poletí zase raz hore a tak stále dookola.
Znamená to, že už si nikdy nemáš pred menštruáciou dať nič sladké?
Samozrejme, že nie.
Dôležité je, aby si vedela, že tvoje chute sú len reakciou tvojho tela na meniace sa hladiny hormónov.
Keď si informovaná, vieš sa na takéto situácie pripraviť a mať v zálohe plán B.
Tu sú 4 praktické tipy, ako zatočiť s chúťkami počas PMS:
Bonusový tip – vyrob si serotonín
Jeho produkciu zvýšiš aj vtedy, keď sa budeš venovať činnostiam, ktoré ťa bavia a ktoré ti prinášajú úprimnú radosť. Práve preto tak často zdôrazňujem dôležitosť kvalitného odpočinku tesne pred menštruáciou. Nie je to len o tom, že tvoje telo potrebuje energiu na narušenie výstelky maternice, ktorá sa čoskoro začne odlupovať.
Keď si dopraješ viac času pre seba, je väčšia šanca, že si počas voľna zvolíš nejakú aktivitu, na ktorú počas uponáhlaných dní nemáš čas, no ktorú zbožňuješ. A tým pádom sa nadopuješ serotonínom.
Slovíčko na záver
Niektoré potraviny sú vhodné na konzumáciu pred a počas menštruácie, iné zas môžu jej priebeh a symptómy ešte zhoršiť. Najdôležitejšie je, aby si sama na sebe vyskúšala, čo ti funguje a čo nie. Chce to trochu práce a skúmania, no odmenou ti bude ľahšie zvládanie tvojho PMS a pohodovejší cyklus.
Máš moju plnú podporu 🧡
Zuzana