Kto by sa netešil na letné cestovanie za skvelými zážitkami! Výlety do exotických destinácií však majú aj jednu nepríjemnú stránku – zvyčajne vyžadujú dlhé hodiny strávené v úzkom sedadle lietadla, pričom jediným možným pohybom je cesta na toaletu a späť.
Cestovanie na dlhé vzdialenosti a ešte k tomu cez niekoľko časových pásiem má obrovský dopad na cirkadiánny rytmus tela, ale aj na tráviaci trakt. Pridajme k tomu nie práve najvhodnejšiu stravu na letiskách a na palube a výsledkom môže byť pocit nafúknutia alebo dokonca hnačka. Tej sa vieme vyhnúť pomerne ľahko tak, že obmedzíme konzumáciu riskantných potravín (káva so zmrzlinou), no s nafukovaním to už také priamočiare nie je.
V prvom rade si povedzme, že existujú dva typy nafukovania – jedno je spôsobené tráviacimi procesmi a druhé zadržiavaním vody. Nafukovanie spojené s trávením potravy sa najviac prejaví v črevách a v oblasti brucha a môže zaň zápal v tele alebo zvýšené množstvo plynov v hrubom čreve. Ak za nafúknutím stojí zadržiavanie vody, prejaví sa to na celom tele, pretože je primárne spôsobené obmedzenou cirkuláciou krvi a teda aj nedostatočnou elimináciou vody z tela. Dobrou správou je, že oboch typov sa dá zbaviť vďaka jednoduchým taktikám.
Každé telo je iné a aj inak reaguje, preto neexistuje len jedno správne riešenie a možno budeš musieť vyskúšať viacero z nich, kým nájdeš to, ktoré pomáha konkrétne tebe.
✈ Zisti, ktoré potraviny ťa nafukujú a nekonzumuj ich pred cestou.
Je veľká šanca, že za svoj život sa ti už podarilo identifikovať niektoré jedlá a potraviny, ktoré ti spôsobujú problémy s trávením. Ak o takých vieš, rozhodne sa vyhni ich konzumácii 24 hodín pred plánovaným odletom.
Medzi najčastejšie problematické potraviny patria produkty obsahujúce múku, brokolica, kapusta, karfiol ( a kapustovitá zelenina celkovo), ale aj mliečne produkty a, samozrejme, strukoviny.
✈ Zbaľ si zdravé snacky na cestu
Lietadlová strava môže spôsobiť nafukovanie, preto je lepšie najesť sa pred odletom a na palubu si zobrať vlastné snacky, ktoré obsahujú bielkoviny, zdravé tuky a vlákninu. Vhodnými jedlami môžu byť oriešky a semienka, horká čokoláda, alebo celozrnné krekry so zeleninou. Ak odoberáš môj newsletter, v tom najnovšom si mohla nájsť dva skvelé recepty na granolové tyčinky a energetické guľky, ktoré na cestách zaženú hlad, nie sú náročné na prípravu a ľahko ich zbalíš do príručnej batožiny.
✈ Nepi počas letu kávu ani alkohol
Niektorí ľudia sa tak boja lietania, že si na odbúranie strachu dajú alkohol. Nie je to ideálne riešenie, keďže alkohol silno dehydratuje a je pravdepodobné, že po pristátí sa budeš cítiť a vyzerať opuchnuto. Ak už si chceš dať alkoholický drink, zvoľ pohár vína alebo shot tvrdého alkoholu s minerálkou a snaž sa udržať skonzumované množstvo na minime.
Káva odvodňuje a navyše môže spôsobiť aj tráviace ťažkosti v podobe hnačky. Ak chceš teplý nápoj, lepšou voľbou je zobrať si so sebou niekoľko vreciek mätového čaju a poprosiť letušku, aby ti ho zaliala horúcou vodou. Mätový čaj pomáha zmierňovať pocit nafúknutia, podporuje trávenie a zostáva po ňom svieži dych. Pozitívny účinok na trávenie a nafukovanie má aj zázvorový čaj.
✈ Pribaľ aj magnézium
Užívanie magnézia na dennej báze by neuškodilo ani jednej z nás, no pri cestovaní je ešte dôležitejšie. Má upokojujúce účinky na nervovú sústavu a pomáha uľaviť od kŕčov a bolesti svalov, ktoré sú typické pre dlhé lety. Reguluje aj zadržiavanie vody v tele, takže je šanca, že po prílete do cieľa nebudeš mať opuchnuté členky. Ak si zoberieš formu horčíka, ktorá sa nazýva citrát, budeš mať istotu, že ťa nepotrápi cestovateľská zápcha, pretože práve táto forma napomáha pravidelnému vylučovaniu. Vo vyšších dávkach však môže spôsobiť hnačky, takže s citrátom narábaj opatrne.
✈ Bublinkové nápoje si odlož na neskôr
Čokoľvek, čo obsahuje bublinky, zväčší svoj objem v čreve a zvýši tak množstvo vzduchu v tráviacom trakte. Takže ak si nechceš v lietadle rozopínať nohavice a skrúcať sa v snahe o nájdenie polohy, v ktorej by ťa nebolelo brucho, tak sýtené nápoje odlož až na dovolenku.
✈ Hýb sa ( v rámci možností)
V lietadle nie je veľa možností na pohyb, no ak nezabúdaš na pitný režim, tak je veľká šanca, že budeš nútená ísť aspoň raz na toaletu, čo je lepšie, než nič. Niekoľko hodín v skrčenej polohe a bez pohybu vie dať črevám riadne zabrať, preto sa vôbec nehanbi dať si prechádzku hore-dole po lietadle. Ja som asi jeden z mála ľudí, ktorí si vyslovene žiadajú sedadlo v uličke – práve preto, aby som mohla kedykoľvek vstať a ísť na toaletu bez toho, že by som sa musela predierať cez mojich prísediacich. A keď už si na toalete, môžeš skúsiť spraviť aj pár drepov, krúžiť ramenami, alebo sa párkrát pohúpať zo špičiek na päty a späť.
✈ Posilni pred cestou svoj mikrobióm
Fermentované potraviny sú super spôsobom, ako sa vyhnúť nafukovaniu. Konzumácia kefíru či jogurtu pred cestou je najjednoduchším spôsobom, ako do seba dostať probiotiká. Ak cestuješ ráno, stačí pridať ovocie, oriešky a semienka a skvelé cestovateľské raňajky sú na svete.
✈ Žuvačku odlož na potom
Mnohé z nás ju využívame pri pristávaní kvôli zmene tlaku v ušiach, no žuvačka obsahuje umelé sladidlá alebo cukrové alkoholy, ktoré majú negatívny vplyv na mikrobióm v črevách a spôsobujú nafukovanie. Okrem toho pri žuvaní nevedome prehĺtame viac vzduchu než zvyčajne, čo situáciu ešte viac zhorší.
✈ Obleč si kompresné pančuchy
Nie zrovna najsexi časť odevu, no výrazne napomáhajú cirkulácii lymfy a krvi, čo je zásadné pri dlhých letoch. Výsledkom stagnujúcej lymfy a krvi sú opuchy končatín a tváre.
✈ Vyhni sa sugar-free produktom.
Čokoľvek, čo má nálepku bez cukru, obsahuje umelé sladidlá, ktoré negatívne vplývajú na mikrobióm v črevách (pozri bod č.8 o žuvačkách). Ženy si často berú do lietadla výrobky bez cukru v dobrej viere, že ušetria nejaké kalórie, keďže sa nebudú niekoľko hodín hýbať, no pri väčšom množstve spôsobujú umelé sladidlá nafukovanie a u citlivých jedincov dokonca hnačky.
✈ Pribaľ zeleninu a ovocie s vysokým obsahom vody
Ďalší spôsob, ako prispieť k hydratácii tela počas cesty. Medzi zeleninu, ktorá obsahuje viac ako 90% vody patrí uhorka, cherry rajčiny, melón, zeler a paprika. Zároveň majú aj veľa vlákniny, takže ťa zasýtia. Aby si z nich vyťažila maximum, skombinuj ich s orieškami, tvrdým syrom alebo gervais syrom, vďaka čomu vytvoríš vyvážené jedlo.
Verím, že si spomedzi tipov vyššie nájdeš pár takých, ktoré ti pomôžu spríjemniť cestu lietadlom a cítiť sa o niečo lepšie po pristátí v cieľovej destinácii. Želám ti krásne leto a pohodové cestovanie.
S láskou,
Zuzana 🧡