Niet pochýb o tom, že slová ako „wellness“ či „clean eating“ sú už nejaký čas horúcim trendom naprieč sociálnymi médiami a influenceri sa predbiehajú v tom, kto bude mať „čistejší“ a zdravší jedálniček. Jedlo a vitamíny sú neodmysliteľnou súčasťou nášho zdravia (fyzického aj mentálneho), no momentálne sa táto posadnutosť zdravým životným štýlom dostala do štádia, kde mnoho ľudí považuje za zdravé potraviny len tie drahé, ktoré si priemerne zarábajúci ľudia jednoducho nemôžu dovoliť kupovať pravidelne.
Povedzme si pravdu – nálepka „zdravá strava“ sa stala akousi známkou luxusu a toho, že si môže dotyčná osoba dovoliť viac – avokáda, proteinové prášky, rôzne kolagénové nápoje či exotické obilniny. Jesť zdravo je aktuálne rovnaký symbol bohatstva ako kedysi značková kabelka či drahé auto. Zvykli sme si na myšlienku, že to čo je drahé, musí byť automaticky kvalitné.
To môže v mnohých vyvolať mylnú predstavu, že ak nekupujú každý týždeň kilá čerstvej zeleniny a ovocia, chia semienka, quinou či bio mäso, automaticky nežijú zdravo a ochudobňujú svoje telo o veľké množstvo živín. Pritom to vôbec nie je pravda. Aj obyčajné potraviny, ktoré kúpiš v každom obchode, obsahujú dôležité vitamíny a minerály a pojem „nutrične prázdne jedlo“ je nezmysel. Aj ten často zatracovaný biely rožok nie je výživovo prázdny – minimálne ti dodá vlákninu 🙂
Potraviny sme začali rozdeľovať na dobré a zlé.
Ak si niekto zvolí jedlo, ktoré je vnímané ako chudobné na živiny (napríklad znova ten nešťastný rožok so šunkou alebo hranolky), riskuje, že sa stretne s odsudzujúcimi pohľadmi od „nutrične uvedomelých jedincov“. Tí jedinci sú v úvodzovkách preto, lebo sa nimi sami cítia byť, často je ich pohľad na stravu však veľmi jednostranný a limitujúci.
Na to, aby si sa stravovala zdravo a podporila svoju cykličnosť vhodnými potravinami, nemusíš míňať stovky eur mesačne. Svoje zdravie dostatočne podporíš aj nákupom v klasických potravinách.
Nemaj preto výčitky, ak si nemôžeš dovoliť bio potraviny.
Wellness brainwashing v plnom prúde
Médiá nám podsúvajú myšlienku, že potraviny sú zdravé len ak sú v celej a čerstvej forme a čokoľvek balené alebo spracované je podradné. Sú to práve tie čerstvé suroviny v celku, ktoré však stoja niekoľkonásobne viac než ich balené verzie. Niekto však nemusí mať na to financie, inému zas chýba prístup k takémuto tovaru.
Mrazená zelenina je často oveľa lacnejšia ako čerstvá, je ľahšie skladovateľná a obsah živín sa vyrovná obsahu u čerstvej alternatívy, pretože bola zberaná v stave najvyššej zrelosti a ihneď zamrazená, takže si zachovala väčšinu vitamínov. Aj zelenina v konzerve má stále nejaké živiny, hoci ich množstvo je už nižšie a treba si dať pozor na privysoký obsah soli v náleve (ten vyriešiš tak, že zeleninu zleješ a opláchneš pod vodou).
Bio mäso zvierat kŕmených trávou či vajíčka z voľného výbehu majú určité zdravotné benefity, no ak ti ich tvoj rozpočet neumožňuje, je úplne v poriadku zvoliť „obyčajné“ vajíčka či kúpiť si balené a naporciované mäso v potravinách blízko tvojho domu, lebo je práve v zľave.
Tu by som chcela zdôrazniť, že pokiaľ si to môžeš dovoliť, je dobré zamýšľať sa nad tým, odkiaľ tvoje jedlo pochádza. Vajíčka z voľného výbehu obsahujú preukázateľne menej stresových hormónov než tie z podstieľkového chovu. Ešte je tu aj veľmi dôležitá otázka etiky a toho, v akých podmienkach zvieratá žili. Ale opakujem, toto je už nadstavba zdravej výživy, ktorú môžeš začať riešiť vtedy, ak máš dostatok financií na voľbu medzi jednotlivými variantmi tovaru.
Je ok kúpiť balený chlieb namiesto toho kváskového z bio pekárne. Takéto jedlá nám často uľahčujú život a pomáhajú nám ušetriť veľa času. Spýtaj sa ľudí s 2 prácami, slobodných mamičiek či osôb so zdravotným znevýhodnením. Určite by ti povedali, že nemajú čas kupovať všetko čerstvé, lebo by nestíhali všetko spracovať a nakrabičkovať, prípadne nemajú dostatočný príjem na to, aby kupovali všetko v bio kvalite.
Nie je morálne zlé, ak ti chutí niečo, čo sa nedá považovať za zdravé či výživné.
Aj takéto jedlo ti niečo dá – pocit uspokojenia. A ten je najmä v luteálnej a menštruačnej fáze veľmi dôležitý pre tvoje mentálne zdravie. Ja mám napríklad rada tresku s chlebom a nehanbím sa za to. Nie je to práve vitamínová bomba ani vyvážený pokrm, no raz za čas si ju dám a som spokojná. Viem, že živiny v nej chýbajúce dobehnem v iných jedlách.
Nemusíš nikomu dokazovať, že žiješ zdravo a ani vysvetľovať, prečo máš nejakú potravinu na tanieri. Je to výsostne osobná záležitosť každého z nás. Je smutné, že mnohé z nás sme sa naučili nazerať na svoje stravovanie ako na niečo, čo musíme odôvodňovať svetu i sebe samým. Je úžasné, ak túžiš žiť zdravšie a dať svojmu telu to najlepšie. Len si dávaj pozor, aby si nezachádzala do extrémov a nevytvorila si väzenie z vlastných prehnaných nárokov.
Držím ti palce so zdravým stravovaním a ak bol tento článok pre teba užitočný, budem rada, ak ho pozdieľaš so svojimi kamarátkami 🧡
Zuzana