Bez kávy si nevedia predstaviť deň mnohé ženy. Už celé veky sa na ňu spoliehame, keď sme unavené a potrebujeme nakopnúť. Rovnako dlho sa vedú debaty o tom, či je káva prospešná alebo škodlivá pre zdravie. A špeciálne sa preberá aj to, ako pôsobí na hormonálne zdravie žien, ak ju vypijú na prázdny žalúdok. Preto si dnes posvietime na objektívne argumenty za aj proti káve nalačno.
NÁZOR Č. 1: Káva nalačno spôsobuje hormonálnu nerovnováhu
Niektorí odborníci tvrdia, že pitie kávy na prázdny žalúdok môže narušiť hormonálnu rovnováhu žien. Ak moju prácu sleduješ už nejaký ten piatok, pravdepodobne vieš, že do tejto skupiny patrím aj ja. Kávu milujem a pijem ju skôr kvôli chuti než účinkom, no na konzultáciách svojim klientkám vždy radím, aby si jej pitie nechali až na čas po raňajkách.
Dôvodov, ktoré tento názor podporujú, je hneď niekoľko.
Kortizol
Konzumácia kávy nalačno (hlavne ráno) môže spôsobiť nárast hladiny kortizolu. Kortizol je stresový hormón, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri reakcii tela na stresový podnet. Dlhodobo zvýšená hladina kortizolu vplýva na pohlavné hormóny, znižuje ich tvorbu a priamo tak prispieva k hormonálnej nerovnováhe.
Ak ťa trápia prejavy hormonálnej nerovnováhy, pravdepodobne máš hladinu kortizolu zvýšenú permanentne, ako dôsledok chronického stresu. Práve ten býva najčastejším a najväčším faktorom spôsobujúcim hormonálne problémy žien.
Nadobličky
Káva nalačno má nepriaznivý vplyv aj na nadobličky, ktoré nadmerne stimuluje. Nadobličky sú neodmysliteľnou súčasťou procesu tvorby hormónov. V prípade, že sú nadmerne stimulované, môže dochádzať k vychýleniu hormónov z ich veľmi jemnej rovnováhy. To sa potom u teba môže prejaviť nielen problémami s cyklom a menštruáciou, ale aj zdravotnými problémema súvisiacimi so stresom.
Citlivosť na inzulín
Kofeín znižuje citlivosť tela na inzulín. Táto citlivosť je dôležitá pre efektívne korigovanie hladiny krvného cukru. Problémy s extrémnymi výkyvmi krvného cukru má takmer každá žena, ktorú trápi hormonálna nerovnováha, no špeciálne to platí pre ženy s diagnózou Syndrómu polycystických vaječníkov (PCOS). Ak patríš do tejto skupiny, pitie kávy nalačno by si mala dôkladne zvážiť.
NÁZOR Č. 2: Pitie kávy nalačno je bezpečné a dokonca zdraviu prospešné
Existuje však aj množstvo odborníkov, ktorí tvrdia, že ak piješ rozumné množstvo kávy nalačno, pozitívne vplývaš na svoje zdravie bez ohrozenia hormonálneho zdravia.
Antioxidanty
Tých obsahuje káva pomerne veľa. Antioxidanty majú množstvo pozitívnych účinkov pre ľudský organizmus. Zmierňujú zápal a ochraňujú bunky pred zničením voľnými radikálmi, čo je pri práci na hormonálnej rovnováhe a podpore plodnosti dôležité.
Zrýchlenie metabolizmu
Kofeín je prírodný stimulant, pri ktorom sa preukázala schopnosť nakopnúť metabolizmus. To môže byť prospešné vtedy, ak potrebuješ trochu schudnúť pre zlepšenie plodnosti, alebo keď sa blížiš k perimenopauze a tvoj metabolizmus začína spomaľovať.
Psychika
Káva okrem nadobličiek stimuluje aj centrálnu nervovú sústavu, vďaka čomu si môžeš všimnúť dočasné zlepšenie kognitívnych funkcií po jej vypití. Pravdepodobne sa po nej cítiš viac bdelá a v lepšej nálade než v akej si bola pred prvou rannou šálkou. To môže pozitívne vplývať na tvoj celkový pocit pohody. a produktivitu ráno.
Aký záver z toho vyvodiť?
Debata o tom, či je káva na prázdny žalúdok pre ženy cestou do pekla, alebo sa niet čoho obávať, nemá jasného výhercu. Obe skupiny majú silné argumenty. Najdôležitejšie je riadiť sa tým, ako tvoje telo na kávu reaguje. Každé telo je iné a to, čo jednej žene nespôsobuje žiadne problémy, môže u druhej vyvolať nepríjemné komplikácie.
Na to, ako sa budeš po káve nalačno cítiť, vplýva genetika, aktuálny celkový zdravotný stav a nastavenie životného štýlu.
Pokiaľ po vypití kávy na prázdny žalúdok začneš mať triašku, príde ti zle, alebo sa ti krúti hlava, pravdepodobne potrebuješ najskôr niečo zjesť a káva nalačno nie je pre teba vhodná. A naopak, ak ťa predstava, že by si mala najskôr jesť a až potom si dať kávu, stresuje viac než 3 kávy nalačno, tak vo svojom návyku pokračuj.
Jedna vec, ktorá stojí za zmienku je fakt, že káva si uchováva pozitívne účinky vymenované vyššie pred raňajkami aj po nich. Jej možné negatíva sa ale zhoršujú pri pití na prázdny žalúdok.
Osobne si myslím, že ak sa snažíš zmierniť prejavy hormonálnej nerovnováhy, porozmýšľala by som, či ti možné riziká stoja za ten príjemný pocit, ktorý sa s prvou šálkou kávy hneď po prebudení spája.
Často je to skôr psychologický dôvod – môžeš byť fyzicky závislá od kofeínu, mať takúto kávičkársku rutinu jednoducho zaužívanú (zvyky sa ťažko a neochotne menia), alebo je pre teba dôležitý pocit zaneprázdnosti, ktorý tak nejak vyplýva z faktu, že musíš hneď po prebudení siahnuť po káve, aby si ten deň vôbec zvládla.
Každá sme iná a každá potrebujeme niečo iné.
Preto aj v tomto prípade platí staré známe motto: všetko s mierou. Ak sa obávaš potenciálneho negatívneho dopadu kávy na tvoje hormonálne zdravie, poraď sa so svojim lekárom, alebo si rezervuj konzultáciu so mnou a môžeme sa aj na toto pozrieť spoločne.
To najlepšie, čo pre zdravý cyklus a plodnosť môžeš spraviť, je dobre rozumieť vlastnému telu a rozhodovať sa na základe jeho potrieb a dostatku informácií.
Máš moju plnú podporu.
Zuzka