Tvoj kompletný sprievodca zdravou štítnou žľazou

V poslednom čase som veľmi unavená, priberám aj zo vzduchu a vypadávajú mi vlasy.
Tak to určite bude štítka.“

Keby som mala spočítať všetky razy, keď som bola svedkom takéhoto typu dialógu a rýchlej diagnózy medzi kamarátkami, veru by som sa dosť napočítala.
Ženy, s ktorými mávam konzultácie, často krát hodia hneď všetky svoje hormonálne problémy na túto malú žľazu nachádzajúcu sa na prednej strane krku. Aj keď je pravda, že únava, problémy s váhou a vypadávanie vlasov sú možnými prejavmi ochorenia štítnej žľazy, nestačí to na diagnostiku.

Preto nerada vidím, keď klientky po takejto samodiagnostike začnú s užívaním jódu len tak od brucha a bez konzultácie doktora či špecialistky na hormonálnu rovnováhu. Nie vždy je vysoká hladina nejakého vitamínu či minerálnej látky výhrou – o tom sa dočítaš nižšie.

Najčastejšou príčinou poruchy je autoimunitné ochorenie, kedy imunitné bunky nerozpoznávajú bunky štítnej žľazy a vnímajú ich ako svojho nepriateľa a preto ich napádajú a ničia. Tento problém trápi oveľa viac ženy než mužov. Štítna žľaza môže byť buď príliš aktívna (hypertyreóza) alebo málo aktívna (hypotyreóza).

Hypertyreóza (ktorá sa vyskytuje častejšie), je situácia, keď žľaza tvorí nadmerné množstvo hormónov, sa môže ohlásiť v podobe nevysvetliteľného chudnutia, zrýchleného tepubúšenia srdca, suchou pokožkou, lámavými nechtami a spomínaným vypadávaním vlasov. Typický je aj pocit tepla, ťažkosti s očami (ľudia s touto poruchou majú viac vypúlené oči), nepravidelný menštruačný cyklus, či problém s otehotnením. Niektoré ženy sa sťažujú na podráždenosťproblémy so spánkom.

Hypotyreóza, kedy žľaza naopak neprodukuje hormónov dosť, má presne opačné prejavy. Najčastejšie ženy spomínajú priberanie na váhe, pocit studených rúk a nôh, pomalý tep, únavadepresívne nálady. Rovnako sa však prejavuje aj poruchami cyklu, problémami s vlasmi a pokožkou, bolesťou kĺbovzápchou. Ako si môžeš všimnúť, niektoré prejavy majú oba typy poruchy štítnej žľazy rovnaké, práve preto nie je vhodné začať s domácou liečbou bez rozhovoru s doktorom. Môže sa veľmi ľahko stať, že budeš podporovať aktivitu štítnej žľazy, ktorá je aj bez toho nadmerne aktívna a prehĺbiš tak svoje problémy ešte viac.

Kedy by si mala požiadať doktora o kontrolu štítnej žľazy?

✅ Ak máš niekoľko symptómov uvedených vyššie
✅ Ak niekto v rodine trpí ochorením štítnej žľazy alebo iného autoimunitného ochorenia
✅ Ak sama máš iné autoimunitné ochorenie (cukrovka, reumatizmus, celiakia, lupienka)

Bola som svedkom už niekoľkých prípadov, keď žena dokázala „len“ zmenou životného štýlu a úpravou stravy natoľko zlepšiť stav štítnej žľazy, že mohla vysadiť lieky, ktoré užívala vyslovene na tento problém. Tým ťa nenabádam k tomu, aby si prestala spolupracovať s doktorom, vyhodila lieky do koša a šla čisto prírodnou cestou. Len ti chcem dodať odvahu a nádej, že nič nie je stratené ani vtedy, keď ti bola odporučená liečba medikamentmi.

Pestrá strava je neskutočne dôležitá pre podporu štítnej žľazy, keďže jej porucha často spôsobuje zníženú hladinu niektorých vitamínov a minerálnych látok v krvi. Zároveň doplnenie niektorých látok podporí aj funkciu iných častí tela, ktoré sú rovnako kľúčové pre hormonálne zdravie a rovnováhu – napríklad črevo a mikrobióm v ňom, alebo pečeň, ktorá sa stará o odbúravanie nadbytočného estrogénu.

Ešte raz zdôrazňujem, že strava nie je kúzlo, ktoré tvoju štítnu žľazu vylieči. Je to len jeden z prostriedkov, ktorý podporí jej správne fungovanie. Ak chceš vidieť výsledky, treba si posvietiť aj na zníženie stresu a jeho lepšie zvládanie a spánkový režim.

Poďme sa teda pozrieť, ktoré vitamíny a minerálne látky ti pomôžu na ceste za zdravou štítnou žľazou.

Je dôležité poznamenať, že pri všetkých prvkoch uvádzam dennú doporučenú dávku  (DDD), čo je minimálne množstvo, ktoré by si mala denne prijať, aby si sa vyhla zníženej hladine. DDD nie je množstvo, ktoré potrebuješ pre optimálne zdravie a už vôbec to nie je postačujúce množstvo pre osoby, ktoré už pociťujú prejavy zníženej hladiny a hormonálnu nerovnováhu (v takom prípade potrebujú danej zložky prijať oveľa vyššie množstvo, aby dohnali deficit).

TOP 12 VITAMÍNOV A MINERÁLOV PRE ZDRAVÚ ŠTÍTNU ŽĽAZU

Jód

Tento stopový prvok je pre štítnu žľazu nepostrádateľný, ich vzťah je však pomerne komplikovaný. Ak ho je v krvi málo, zarábaš si na hypotyreózu, no ak ho je až príliš veľa, môže viesť rovnako k zníženej funkcii štítnej žľazy, pretože spomalí tvorbu jej hormónov.

DDD pre dospelú ženu je 150 mikrogramov a štúdie dokázali, že príjem viac ako 300 mikrogramu jódu denne má negatívny dopad na štítnu žľazu. V tomto prípade naozaj platí, že menej je viac.

Jód sa nachádza v morských rybách, odporúča sa však dopĺňať ho v podobe jodidovanej soli a v prípade potreby aj výživového doplnku.

Selén

Mnoho mojich klientiek dopĺňa pri tomto type ťažkostí jód už keď prídu na prvú konzultáciu, máloktorá má však podchytený aj selén. Štítna žľaza ho pritom obsahuje viac než ostatné tkanivá v tele a jeho dostatočné množstvo potrebuje pre optimálne vstrebanie jódu z krvi. Zároveň funguje aj ako antioxidant a chráni tkanivo pred následkami oxidačného stresu.

DDD je 55 mikrogramov, maximálna doporučená dávka je však 200 mikrogramov a mnoho žien sa cíti lepšie pri vyšších dávkach.

Skvelým zdrojom sú para orechy, ale aj slnečnicové semienka, tuniakvajíčka.

Horčík

Asi neexistuje problém súvisiaci s hormonálnou nerovnováhou, kde by horčík nebol prítomný na zozname užitočných pomocníkov. Hrá kľúčovú rolu pri premene neaktívneho hormónu štítnej žľazy na jeho aktívnu variantu. Veľmi pomáha v prípade, ak máš výsledky krvných testov v poriadku, no už pociťuješ prvé prejavy narušenej funkcie. Rovnako dôležitý je jeho vplyv na nervovú sústavu a zvládanie stresu, pretože stres výrazne vplýva na hormóny v tvojom tele.

DDD pre ženy je 310 mikrogramov, no horčík sa podieľa na toľkých procesoch v tele a pri strese sa odbúrava tak enormne, že väčšina ľudí ho má žalostne málo. Preto sa nemusíš báť dopĺňať ho vo väčších množstvách v rozmedzí 150-300 mikrogramov denne.

Nájdeš ho v tekvicových semienkach, mandliach, horkej čokoláde, banánoch, špenáte, či strukovinách.

Omega-3 mastné kyseliny

Pre ich protizápalové účinky sú skvelými pomocníkmi v boji s autoimunitnými chorobami, ktorých príznaky sa zhoršujú práve kvôli zápalu v tele.

DDD je v rozmedzí 300-500 mikrogramov, avšak pri poruchách hormonálnej rovnováhy sa odporúča konzumovať 1000-2000 mikrogramov denne.

Potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny sú tučné ryby ako losos či makrela,ale aj vlašské orechy a ľanové semienka.

Zinok

Je potrebný pre tvorbu hormónov štítnej žľazy a jeho nedostatok sa spája s hypotyreózou a Hashimotom. Jeho nízka hladina môže byť aj dôvodom rednúcich a vypadávajúcich vlasov.

Je však úzko spätý z meďou, preto treba pri jeho suplementácii dať pozor na to, aby boli oba stopové prvky v rovnováhe.

DDD zinku je 8 mikrogramov denne a vyskytuje sa z tekvicových semienkach, mäse, kešu orieškoch, konopnom a sezamovom semienku, mlieku a syroch.

Meď

Meď pomáha s produkciou  hormónuT4 a reguluje jeho vstrebávanie do buniek. Jej nízka hladina je spájaná so zníženou hladinou hormónov štítnej žľazy. Najlepšie je dopĺňať ju stravou, ale v prípade, že užívaš výživový doplnok obsahujúci zinok, treba dopĺňať aj meď, aby boli v rovnováhe.

DDD medi je 900 mikrogramov denne a väčšina ľudí je schopná toto množstvo získať z pestrej stravy.

Vitamín A

Ďalší vitamín, ktorý pomáha zmierniť príznaky v prípade, že výsledky krvných testov sú zatiaľ v norme alebo na spodnej hranici. Štúdie preukázali spojenie medzi dopĺňaním vitamínu A a zníženou hladinou TSH hormónu (hormón stimulujúci štítnu žľazu), čo je pozitívne zistenie, keďže nechceme mať príliš vysokú hladinu tohto hormónu. Naopak nedostatok vitamínu A môže jeho hladinu zvyšovať.

Zatiaľ čo zo stravy sa ním predávkovať nedá, pri suplementácii extra vysokými dávkami je vitamín A toxický, takže si vždy skontroluj, koľko sa ho nachádza v 1 tabletke.

DDD je 700-900 mikrogramov a nachádza sa vo vnútornostiach, rybách, masle, či vajíčkach.

Vitamín B12

Nízka hladina vitamínu B12 je spájaná s Hashimotom a zníženou funkciou štítnej žľazy. Väčšina ľudí ho dokáže prijať v dostatočnom množstve zo stravy, no jeho vstrebatelnosť môže byť znížená v dôsledku narušenej črevnej mikroflóry. Na jeho dostatočne vysokú hladinu musia dávať pozor aj vegáni, keďže sa vyskytuje najmä v živočíšnych produktoch a rastliny ho takmer vôbec neobsahujú.

DDD vitamínu B12 je 2,2 mikrogramu a nájdeš ho v mäse, vnútornostiach, mliečnych produktoch a vo vajíčkach. Ľudské telo ho vie oveľa lepšie prijať z mäsa než z vajíčok či syrov.

Myo-inozitol

Tento pseudovitamín (látka podobná vitamínom) nie je v našich končinách ešte tak známy, je však veľmi dôležity pre zdravie štítnej žľazy a špeciálny význam má jej dopĺňanie u žien, ktorým bol diagnostikovaný syndróm polycystických vaječníkov (PCOS).

Myo-inozitol podporuje spolu zo selénom správnu funkciu štítnej žľazy a v prípade syndrómu Hashimoto dokáže znížiť množstvo protilátok štítnej žľazy.

Pri problémoch s hormonálnou rovnováhou sa odporúča užívať 2000 mikrogramov myo-inozitolu denne.

Vyskytuje sa v čerstvom ovocí a zelenine, strukovináchorieškoch.

Vitamín D

Všetci by sme ho mali dopĺňať počas zimných mesiacov, keďže zohráva významú úlohu v podpore imunity. Špeciálne dôležitý je pre ľudí, ktorých trápi autimunitné ochorenie a pre ženy s Hashimoto syndrómom, pretože znižuje hladinu TSH hormónu aj protiátok.

DDD je 800 IU, no pri autoimunitných ochoreniach sa môžeš stretnúť aj dávkami, ktoré prekračujú 2000 IU.

Tak ako vitamín A, aj vitamín D je rozpustný v tukoch, čo znamená, že narozdiel od vitamínov rozpustných vo vode, ho naše telo v prípade nadmerného množstva nevylúči močom, ale ho ukladá do tukových zásob, kde sa hromadí a v nadmernom množstve sa môže stať toxickým.

Preto by si mala pri jeho suplementácii pravidelne kontrolovať jeho hladinu v krvi.

Železo

Minerálna látka, ktorá sa zapája do ohromného množstva procesov v organizme. Je nevyhnutný pre tvorbu hormónov a jeho nedostatok môže spôsobiť zníženú funkciu štítnej žľazy.

Najlepšie je dopĺňať ho zo stravy. Najbohatšie na železo sú mäso, vnútornostimorské plody. Aj keď telo z týchto zdrojov vstrebá viac železa než z rastlinných zdrojov, aj v prípade rastlinnej stravy sa ho dá získať pomerne veľké množstvo. Ak konzumuješ železo z rastlín, nezabudni skonzumovať aj potravinu bohatú na vitamín C, ktorý napomáha lepšiemu vstrebaniu železa.

DDD železa je 18 mikrogramov pre ženy v reprodukčnom veku, po menopauze toto množstvo klesá na polovicu.

Probiotiká

Síce to nie sú vitamíny ani minerálne či stopové prvky, no baktérie, ktoré sa v nich nachádzajú, majú obrovský význam pre ženy trpiace poruchami štítnej žľazy. Tá je úzko prepojená s tráviacim traktom, ktorého dobrý stav je základom pre zmiernenie prejavov autoimunitných ochorení.

Vďaka zdravému črevu a dobrému mikrobiómu môže tvoje telo vstrebať maximum živín zo stravy a vďaka nim znížiť zápal v tele,  čo je dôležité pre zdravú štítnu žľazu a zníženie protilátok v krvi.

Moje obľúbené zdroje probiotík sú kefírkvasená zelenina (obe si vyrábam sama doma a takmer nič ma to nestojí), ale aj kyslé mliečne výrobky ako kyslá smotana, tvaroh, či jogurt, ktoré prešli procesom fermentácie.

Ak si dočítala až sem, tak ti gratulujem a ďakujem. Máš všetky dôležité informácie pre maximálnu podporu štítnej žľazy. Len nezabudni, že zbieranie informácií je síce základom, no je potrebné urobiť aj potrebné kroky a byť konzistentná v ich udržiavaní, ak chceš vidieť výsledky. Rozhodne nemaj prosím pocit, že teraz musíš stráviť každé ráno 10 minút pojedaním tisícky suplementov alebo vyváraním jedál, v ktorých budú všetky dôležité látky.

Môj tip: identifikuj malé kroky, ktoré si schopná zaradiť do svojho životného štýlu a až keď ich budeš mať zautomatizované, začni sa obzerať  po niečom ďalšom, čo by si mohla pridať. Napríklad ak si doteraz nejedávala takmer žiadne semienka, skús ich pridať k raňajkám, alebo si ich pridávaj do šalátov či polievok. Alebo si skús zvyknúť na pokvapkanie šalátu citrónovou šťavou, aby si vyťažila maximum zo železa v zelenine.

Držím ti palce, aby si čoskoro videla zlepšenie a budem rada, ak tieto informácie posunieš aj svojim kamarátkam, ak ich trápi rovnaký problém.

Máš moju plnú podporu 🧡

Zuzana

Zdroje:

https://www.ordinace.cz/clanek/poruchy-stitne-zlazy-jak-je-pozname/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27808588/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7282437/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19594417/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19594417/

Som autorkou Ťaháku k ženskej cykličnosti, ktorý si môžeš zdarma stiahnuť tu.>> Ukazujem ženám spôsob, ako v tejto hektickej dobe môžu maximálne podporiť svoje zdravie, mentálnu pohodu a duševnú vyrovnanosť vďaka cykličnosti priamo zo svojho domova a bez toho, aby kvôli tomu museli míňať čas alebo peniaze. O mojej ceste za zdravým ženským princípom si môžeš prečítať viac tu.>>