Isto si už veľakrát počula, že keď sa ľudský organizmus ocitne v stresovej situácii, reaguje na ňu buď útekom alebo bojom. Je to síce pravda, ale len polovičná. Takto reaguje skôr mužské telo. U žien má stresový podnet úplne iný dopad.
Mnoho žien si pod pojmom stres mylne predstaví len deadliny a pracovné povinnosti, no existuje oveľa viac vecí, ktoré v našom tele vyvolajú stresovú reakciu. Niekedy ju môžeš cítiť v podobe zrýchleného tepu a dýchania, potenia, a podobne. Inokedy ani nemusíš vedieť, že v tvojom tele prebieha kortizolová búrka.
Stres je fyziologická reakcia na stresujúce podnety z okolia – tie môžu byť fyzické, no aj psychické či emočné.
Každá z nás vníma rozličné stresové podnety inak a preto musíš sama identifikovať, čo tebe osobne spôsobuje najväčšie nervy a postupne pracovať na odstránení alebo zmiernení týchto podnetov. Ak sa ich nemôžeš zbaviť, je potrebné naučiť sa techniky mindfulness, aby si zmenila vzorec, podľa ktorého na ne reaguješ.
ČO VŠETKO ZAPRÍČIŇUJE V TVOJOM TELE STRES?
✶Prepracovanosť
✶Nadmerné dávky kofeínu
✶Nedostatok spánku
✶Príliš intenzívne a časté cvičenie
✶Nedostatočný kalorický príjem
✶Slabé osobné hranice
✶Nestabilná hladina krvného cukru
✶Nespracované traumy z minulosti
✶Časté pitie alkoholu
✶Toxíny v kozmetike a drogérii
Je toho riadna kopa, však? Možno si si práve povedala, že je nemožné všetky hore uvedené veci odstrániť z tvojho života. Máš pravdu, ale vždy sa môžeme prinajmenšom snažiť o zmiernenie ich dopadu na nás. Preto vždy hovorím, že hormonálna rovnováha nie je iba o tom, že budeš užívať zázračné tabletky, ktoré všetku prácu urobia za teba. Zdravé hormóny dosiahneš postupnými malými zmenami v tvojej celkovej životospráve a prístupu k životu. Je to dlhá a kľukatá cesta, nie skok cez prekážku.
Dnes už vieme, že vďaka našim dynamickým hormonálnym zmenám sme každý týždeň trochu iné. V jednotlivé fázy nášho cyklu nám vyhovujú iné potraviny, iné športové aktivity, či iný druh pracovných činností. A tak ťa asi neprekvapí, že inak reagujeme aj na stres.
Prečo nikto nehovorí o tom, že nie všetci ľudia na zemi začnú v stresujúcom okamihu bojovať alebo utekať? Pretože až do roku 1995 bola drvivá väčšina výskumov ohľadom stresu robená na mužoch. Opäť raz sme sa museli my ženy uspokojiť s vysvetlením, že sme len menšie kópie mužov a teda všetko platí aj pre nás.
AKO NA STRES REAGUJE ŽENSKÉ TELO
My ženy naň máme úplne inú reakciu. Pocit nebezpečenstva v nás vyvoláva skôr reakciu „chrániť a spriateliť sa“. V prvom rade ochraňujeme svoje deti alebo slabších jedincov a zároveň sa snažíme spriateliť s ľuďmi naokolo, aby sme tak zvýšili šancu na prežitie – ani nie tak svoje vlastné, ako prežitie svojho potomstva. Jednoducho chceme mať istotu, že ak sa nám niečo stane, bude sa mať o naše deti kto postarať.
Na prvý pohľad to možno znie divne, no zamysli sa, čo robievaš, keď zažiješ niečo stresujúce. Nevoláš alebo nepíšeš kamarátkam, aby si sa s nimi podelila o svoj strach a frustráciu? Alebo si si možno všimla, že keď sa stane nejaká tragická udalosť, sú to väčšinou ženy, ktoré okamžite začnú organizovať finančné zbierky alebo materiálne zbierky pre obete. Ochraňujeme slabších a potrebujeme zdieľať svoj strach.
V KAŽDEJ FÁZE CYKLU ZVLÁDAŠ STRES INAK
Zatiaľ čo pred začiatkom menštruácie si môžeš všimnúť, že ťa každá maličkosť rozhodí, po jej skončení si zrazu ako vymenená a zvládaš robiť naraz oveľa viac úloh a ešte si zachovávaš relatívny vnútorný pokoj.
Ženské telo v druhej polovici cyklu produkuje už od rána väčšie množstvo stresového hormónu kortizolu. Jedna z hypotéz je, že to je kvôli ochrane prípadného plodu, ktorý sa podarilo vytvoriť počas ovulácie. Tvoje telo je teda neustále mierne nabudené, aby v prípade ohrozenia vedelo plod ochrániť.
Táto romantická funkcia nám však pekne komplikuje životy. Stres totiž dokáže spôsobiť v ženskom tele riadny chaos. V prvom rade nám drasticky kradne zásoby vitamínov a minerálov – ako prvé padajú za obeť vitamín C a horčík.
Nielen, že nám znižuje chuť do jedla a imunitu, ale aj chuť na sex a spomaľuje metabolizmus. Ak stres trvá až príliš dlho a stáva sa chronickým, môže ti natoľko rozhodiť hormóny, že tvoj cyklus začne byť nepravidelný alebo sa dokonca úplne vytratí.
Kortizol znižuje aj tvorbu progesterónu, čo je zásadná informácia pre ženy, ktoré sa snažia otehotnieť. Asi každá z nás počula o nejakej žene, ktorá sa snažila dlho otehotnieť a podarilo sa jej to až vtedy, keď prestala tlačiť na pílu, znížila intenzitu tréningov a spomalila v práci. Všetky tieto opatrenia by sa dali zhrnúť jednou frázou – znížila stres vo svojom živote.
AKO VYUŽIŤ CYKLIČNOSŤ VO SVOJ PROSPECH?
Už vieš, že v prvej polovici cyklu zvláda tvoje telo stres lepšie než po zvyšok cyklu. Ideálne preto je naplánovať si všetky náročnejšie úlohy a stretnutia práve na toto obdobie. Nie vždy to ide, ale pokiaľ si aspoň niektoré vysokostresové udalosti presunieš na dni po menštruácii, sama uvidíš, že ich zvládneš s väčšou ľahkosťou.
Naopak ku koncu cyklu dbaj na to, aby si si kvôli stresu nespôsobila burn out. Dovoľ si v práci častejšie krátke pauzy na upokojenie a znovunabranie perspektívy. Niekedy sa vieme kvalitne vystresovať aj samé, keď si myslíme, že sa bez nás zrúti svet. Je dobré si sem-tam počas dňa pripomenúť, že to tak nie je.
Možno stojí za to vyskúšať aj obmedzenie kávy v dni pred začiatkom menštruácie, keďže kofeín takisto zvyšuje hladiny kortizolu a môže ťa ešte viac „vyhajpovať“.
V neposlednom rade nezabúdaj na kvalitný spánok – len počas neho si tvoje telo poriadne oddýchne a zregeneruje sa. Sama dobre vieš, že ak si nevyspatá, tak si oveľa podráždenejšia a nepríjemnejšia.
Oplatí sa odsledovať si, ako zvládaš stres v jednotlivých fázach cyklu. Možno sa stozožníš so všetkým, čo spomínam vyššie a možno tvoje reakcie na stres fungujú úplne inak. Ani jedna cesta nie je správna. Po pár cykloch však už budeš vedieť, ako správne podporiť svoje telo a umožniť mu tak stráviť viac času v psychickej pohode.
Máš moju plnú podporu.
Zuzana