8 NAJČASTEJŠÍCH PRÍZNAKOV HORMONÁLNEJ NEROVNOVÁHY

Hormonálna nerovnováha nepatrí zatiaľ medzi diagnózy, ktoré by si si bežne vypočula od svojho všeobecného lekára a často je prehliadaná. Mnoho žien sa stretáva s vysvetlením, že sú len precitlivené alebo mierne hypochondrické. Pritom dlhodobá nerovnováha hormónov môže skončiť stratou menštruácie a dokonca aj neplodnosťou. Jedným zo zásadných znakov, ktoré som spozorovala na sebe bolo, že som sa nespoznávala. Akoby som bola úplne iná osoba.

Ak si doteraz počula o ženskej cykličnosti veľmi málo, je možné, že symptómy hormonálnej nerovnováhy ignoruješ, alebo si ich odôvodňuješ nejakým iným zdravotným problémom, alebo ich nebodaj zvaľuješ na svoju psychiku a predstavivosť. Je ľahké kývnuť nad nimi rukou s tým, že je to normálne, lebo máš veľa práce/malé dieťa/rodinné problémy/blbé obdobie/skúškové.

Dobrou správou je, že sa môžeš veľmi rýchlo naučiť vnímať cykličnosť svojho menštruačného cyklu a zlepšiť hormonálnu rovnováhu tým, že mu v každej fáze dopraješ to, čo zrovna potrebuje. Svoje hormóny dokážeš vrátiť späť do rovnováhy ty sama a prirodzenou cestou.

NAJČASTEJŠIE PRÍZNAKY HORMONÁLNEJ NEROVNOVÁHY

Nepravidelná alebo žiadna menštruácia
Zdravý cyklus by mal trvať v rozmedzí 26-35 dní. Príčinou kratšieho cyklu môže byť znížený progesterón, pri nepravidelnej menštruácii zas nízka hladina estrogénu. Amenorrheu (stratu menštruácie) môže vyvolať celkovo nezdravý životný štýl (pričasté tréningy, nedostatočná strava, stres, málo spánku).

Nočné prebúdzanie
Budíš sa niekoľkokrát za noc a tvoj spánok je taký ľahký, že ani ninja zlodeji by u teba nemali šancu, pretože ťa zobudí každé šuchnutie.

Podráždenosť
Pociťuješ neustále vnútorné napätie a nervozitu a aj úplná maličkosť ťa dokáže poslať do vývrtky. Vieš, že je to už dosť zlé, ak sa ti členovia tvojej rodiny boja čokoľvek povedať.

Nafukovanie
Nech zješ čokoľvek, po každom jedle dorazí pocit nafúknutia a zlého trávenia.

Únava hneď po prebudení
Už pri vstávaní z postele sa cítiš doslova ako zbitý pes a v hlave uvažuješ, ako sa vôbec dožiješ večera.

Problémy so zaspávaním
Napriek enormnej únave už od rána nedokážeš večer zaspať, hoci by si veľmi chcela. Hlavou ti behá tisíc myšlienok naraz a aj keď si pripravíš dokonalé prostredie na spanie, nedarí sa ti to.

Výkyvy nálad
Chvíľu si naštvaná, potom milá a o 10 minút plačeš on nervov. Niet pochýb, že my ženy sme veľmi emotívne a striedanie nálad k nám jednoducho patrí. Spozornieť by si mala vtedy, ak tie výkyvy prídu divné už aj tebe samej. Ver mi, ak sa po nejakej emotívnej reakcii pozastavuješ nad tým, či si normálna, keď si tak reagovala, je čas zamyslieť sa.

Káva a cukor sú tvoji naj kamoši
Pokiaľ si bez kávy a sladkého nevieš predstaviť deň a nie je to pre ich chuť ale pre ich (krátkodobé) účinky na tvoj výkon, je to znak toho, že dopĺňaš energiu čím sa dá a tvoj organizmus šliape z posledného.

OSOBNÁ SKÚSENOSŤ

Keď bola hormonálna rovnováha u mňa v najhoršom štádiu, naozaj som sa budila aj 8x za noc. Len tak, bez nejakého zvukového podnetu. Precitla som zo spánku a hlava mi začala šrotovať na 1000%. Ráno som mala problém vstať z postele – jednak som bola nevyspatá, no bolelo ma celé telo. V tej dobe som sa naozaj cítila ako 70 ročná žena. Do toho som bola psychicky labilná a každá, i tá najmenšia konfrontácia s inou osobou sa skončila do 2 minút mojim plačom. Viac o tomto období píšem v časti Moja cesta.

K hormonálnej nerovnováhe sa môžeš dopracovať rôznymi spôsobmi, o ktorých čoskoro vyjde článok, no môj prípad bol podobný prípadu mnohých žien – perfekcionistiek. Každodenný náročný tréning, slabá strava, a každý deň nestíhačky. Domov som chodila len prespať, inak som lietala autom (dobré spojenie, haha) medzi 3 mestami a 2 prácami.

Vieš, čo však bolo najťažšie? Vystúpiť z toho kruhu von. Aj keď som už po konzultácii s doktorkou funkčnej medicíny vedela, čo presne mi škodí a čo musím vo svojom živote zmeniť, bolo ukrutne ťažké s tými zmenami začať. Prečo? Pretože to znamenalo prísť o tú super fyzičku, na ktorej som tak tvrdo makala. Znamenalo to pustiť kontrolu z mojich rúk a nechať veci plynúť voľným prúdom. A to je fest ťažké.

Ak si sa teda v príznakoch vyššie spoznala, vedz, že cesta k lepšiemu zdravotnému stavu bude možno náročná nielen pre tvoje telo, ale aj psychiku. Môžem ti však sľúbiť, že ak sa na ňu dáš, tá námaha sa ti stokrát vráti.

Prvým krokom je znova nadviazať kontakt so svojou ženskou energiou a prejsť z mužského princípu (do ktorého sme tlačené už samotným nastavením spoločnosti) do toho ženského. O praktických krokoch tejto zmeny budem písať čoskoro, no dovtedy môžeš začať tým, že lepšie spoznáš svoj menštruačný cyklus a jeho 4 fázy.

Želám ti veľa zdravia.

Zuzana

Som autorkou Ťaháku k ženskej cykličnosti, ktorý si môžeš zdarma stiahnuť tu.>> Ukazujem ženám spôsob, ako v tejto hektickej dobe môžu maximálne podporiť svoje zdravie, mentálnu pohodu a duševnú vyrovnanosť vďaka cykličnosti priamo zo svojho domova a bez toho, aby kvôli tomu museli míňať čas alebo peniaze. O mojej ceste za zdravým ženským princípom si môžeš prečítať viac tu.>>