Vedela si, že telo každej ženy sa riadi dvoma nezávislými vnútornými hodinami? Jedny z nich sú cirkadiánne (tiež známe ako cirkadiánny rytmus), ktoré sa riadia 24 hodinovým časom a majú ich muži aj ženy. Na druhej strane infradiánne hodiny sa riadia 28-dňovým cyklom rozdeleným na 4 fázy a majú ich iba ženy.
Cirkadiánny rytmus je v poslednej dobe viac v popredí v lifestylových kruhoch a mnohí ho využívajú pre efektívnejšie a zdravšie trénovanie, stravovanie a celkové žitie. Riadi také aktivity ako napríklad optimálny čas na spanie, jedenie, či cvičenie. Sú na ňom založené niektoré súčasné biohackingové trendy ako otužovanie či prerušované hladovanie.
Naša spoločnosť celkovo bohužiaľ funguje primárne práve na tomto rytme. Všetci sme si navykli, že v práci aj vo fitku by sme mali podávať neustále rovnaký výkon a dookola robíme tie isté tréningy každý týždeň. Na tom by nebolo nič zlé, keby bol tento prístup v súlade s princípmi mužského, aj ženského tela. Ale, čuduj sa svete, nie je.
Ženské telo riadi okrem cirkadiánneho rytmusu aj rytmus infradiánny. Asi si o ňom ešte nepočula, no ide o veľmi dôležitý, 28-dňový systém, ktorý riadi náš menštruačný cyklus. A nielen ten. Má vplyv aj na:
✦Psychiku
✦Imunitu
✦Mikrobióm
✦Metabolizmus
✦Odolnosť voči stresu
✦Plodnosť
Vďaka tomuto rytmu v našich telách kolíšu hormóny, no aj rýchlosť metabolizmu, hladina kortizolu a krvného cukru a imunita.
Nemôžeme očakávať, že budeme celý mesiac podávať rovnaký výkon. Všimla si si, že v niektoré dni zvládneš aj veľmi náročný tréning, no inokedy máš energiu len na polovičnú záťaž? Alebo že v niektoré dni ti ide perfektne komunikácia a dokázala by si predať aj deravé ponožky, no v iné dni povieš také vety, že sama netušíš, čo si tým chcela povedať? Presne tam sa prejavuje tvoj infradiánny rytmus.
Je totiž zodpovedný za hormonálne zmeny v ženskom tele počas 28-dní a za rozdelenie menštruačného cyklu na 4 fázy:
✩ Menštruačnú
✩ Folikulárnu
✩ Ovulačnú
✩ Luteálnu
V každej z týchto fáz ide tvojmu telu a hlave dobre niečo iné a takisto v každej z týchto fáz potrebuje tvoje telo inú stravu a inú telesnú a mentálnu aktivitu. Znie to komplikovane, no keď sa naučíš jednotlivé fázy rozpoznávať a najmä počúvať potreby svojho tela počas nich, získaš na svoju stranu neskutočného priateľa, vďaka ktorému budeš:
✓ Zdravšia
✓ Produktívnejšia
✓ Vnútorne vyrovnanejšia
✓ Šťastnejšia
Príklad: Vo folikulárnej fáze (ktorá nastáva hneď po skončení menštruácie) máme najviac energie za celý cyklus a skvelo nám idú akékoľvek analytické činnosti či plánovanie. Preto budeš vedieť, že na toto obdobie si môžeš naplánovať náročnejšie tréningy a v práci sa zamerať na začatie nových projektov. V osobnom živote zas môžeš túto fázu využiť na naplánovanie schôdzok, návštev lekárov či rodinných udalostí.
Keď dobre poznáš svoj cyklus, vieš ho naplno využiť vo svoj prospech a vždy sa zamerať na to, na čo má tvoje telo práve najlepšie predpoklady. Nie je to úžasné? Podľa mňa to znie lepšie než všetky tie MTC oleje, chlorelly a detoxy, ktoré ti sľubujú lepšie fungovanie tela.
Ak máš každý týždeň náročné tréningy, približne rovnaký jedálniček a prípadne dennú rutinu našlapanú presne ako hodinky a napriek tomu sa ti nedarí schudnúť, cítiť sa lepšie či menej unavene, možno je na vine práve to, že sa riadiš viac cirkadiánnym rytmom než infradiánnym. To môže viesť k hormonálnej nerovnováhe a problémom s menštruáciou.
Na tomto blogu s tebou budem zdieľať jednoduché a praktické kroky, ako sa môžeš zoznámiť a spriateliť so svojimi infradiánnymi hodinami a zaradiť ich do svojho bežného života bez toho, aby si musela míňať peniaze či čas.
Svoje zdravie a psychickú pohodu máš vo svojich rukách.
Si odhodlaná zamakať na svojom zdraví?
Zuzana