Endokrinné disruptory v kozmetike

Väčšina ľudí si pod pojmom zdravý životný štýl predstaví najmä stravovanie a cvičenie. Zdravie však nie je len o produktoch, ktoré dávaš do tela, ale aj o produktoch, ktoré dávaš na telo. Chemikálie a toxické látky sa nenachádzajú iba v potravinách a dnes už vieme, že mnohé z nich spadajú do kategórie s názvom endokrinné disruptory. Nájdeš ich vo výrobkoch každodennej spotreby – od tvojho obľúbeného šampónu, dekoratívnej kozmetiky, deodorantov a ústnej vody, až po pracie prášky, prípravky na čistenie domácnosti a nábytok.

ČO SÚ TO ENDOKRINNÉ DISRUPTORY?

Možno ich definovať ako chemikálie, ktoré negatívne vplývajú na endokrinnú sústavu, čo je skupina žliaz s vnútorným vylučovaním. Tieto žľazy produkujú hormóny, ktoré zas riadia činnosť ostatných orgánov v tele. Patrí sem epifýza, štítna žľaza, pankreas, nadobličky a hypofýza.

Endokrinné disruptory možno nájsť v mnohých rôznych produktoch, nielen v kozmetike a môžu spôsobiť veľké problémy v organizme a niektoré z nich sú dokonca karcinogénne. Môžu tiež narušiť imunitu a spôsobovať neurologické problémy.

Neplatí pravidlo, že drahá kozmetika je zaručene kvalitnejšia a neobsahuje látky, ktoré potenciálne môžu mať dopad na tvoj zdravotný stav. Takisto neplatí, že všetky produkty označené slovom „prírodné“ také naozaj aj sú a neobsahujú rovnaké množstvo toxických látok ako výrobky bez podobného marketingového označenia.

Tvoja koža absorbuje viac ako 60% akéhokoľvek produktu, ktorý na ňu aplikuješ a v produktoch osobnej hygieny a starostlivosti sú povolené stovky rôznych látok, u ktorých ešte nebolo na 100% vylúčené potenciálne zdravotné riziko.

Photo: Ron Lach

Priemerná žena na seba za deň aplikuje okolo 515 chemických látok a za život zje takmer 2 kilogramy rúžu. Preto je dôležité, aby to boli látky a produkty, ktoré sú pre zdravie nezávadné.

Netreba hneď panikáriť. Fakt, že niečo obsahuje látku, ktorú nevieš ani prečítať, hneď neznamená, že je to nejaká zákerná látka škodiaca tvojmu zdraviu. V dnešnej dobe je už nemožné vyhnúť sa kontaktu s aspoň minimálnym počtom chemických látok. Skvelou správou je, že v EÚ je ich používanie prísne regulované a kontrolované.

Aj napriek tomu sa v prípade hormonálnej nerovnováhy, porúch štítnej žľazy a autoimunitných ochoreniach odporúča týmto látkam čo najviac vyhýbať.

Nižšie nájdeš zoznam 6 najčastejšie používaných endokrinných disruptorov, ktorým je dobré sa vyhnúť, ak ťa trápia problémy s otehotnením alebo nepravidelným cyklom.

PARABÉNY

Asi najznámejšie z endokrinných disruptorov, ktoré sa bežne vyskytujú v kozmetike, ako sú šampóny, kondicionéry, pleťové vody a emulzie na čistenie tváre. Ak produkt obsahuje vodu, pravdepodobne obsahuje aj parabény, aby v ňom zabránili rozmnožovaniu baktérií. Keďže parabény nie sú rozpustné vo vode, sú schopné preniknúť do pokožky a narúšať tak fungovanie endokrinného systému a následne aj problémy s počatím, preto sa ich obmedzenie odporúča najmä tehotným ženám a ženám snažiacim sa otehotnieť.

Existuje množstvo druhov parabénov a označujú sa rôznymi názvami, takže niekedy môže byť náročné určiť, či ich daný výrobok obsahuje, alebo nie. Niektoré z bežných názvov, na ktoré treba dávať pozor, zahŕňajú butylparabén, propylparabén, izobutylparabénmetylparabén. Najistejšou cestou je vyhnúť sa všetkému, čo má koncovku -parabén.

PARFUMOVANÉ VÝROBKY A UMELÉ ARÓMY

Takmer každý produkt starostlivosti o pleť (aj ten „neparfumovaný“) obsahuje umelé vône. Výrobcovia nie sú povinní uvádzať, čo sa v skutočnosti v ich vôňach skrýva, takže na zozname zložiek jednoducho uvidíš „Vôňa“ alebo „Parfum“. V skutočnosti môže ísť o zmes karcinogénov, alergénov, endokrinných disruptorov a dráždivých látok.

Preto buď opatrná pri akomkoľvek produkte, ktorý obsahuje „vôňu“. Chemikálie v syntetických vôňach sa dokážu dostať do krvného obehu a spôsobiť nielen narušenie hormonálnej rovnováhy, ale mnohé z chemikálií sú karcinogénne a môžu spôsobiť poruchy nervového systému.

Ako sa teda týmto vôňam vyhnúť? Prestaň používať osviežovače vzduchu (vrátane tých elektrických), sviečky a daj si pozor na zloženie kozmetických výrobkov, ako je napríklad deodorant.

Viem, že  zoznam vecí, ktorým sa treba vyhnúť je neskutočne dlhý, ale to neznamená, že nemôžeš aj naďalej používať make-up alebo deodorant! Znamená to len, že musíš investovať trochu viac času do voľby zdravotne nezávadného produktu.

FTALÁTY

Sú to zmäkčovacie chemické zlúčeniny, ktoré sa pridávajú do plastov a kozmetiky (laky na nechty, laky na vlasy). Môžu sa dostať do jedla, ak konzumuješ potraviny ako maslo alebo mlieko z plastových nádob, ktoré obsahujú túto škodlivú chemikáliu.

Do tela sa môžu absorbovať vzduchom aj pokožkou, takže vylúčenie kozmetiky obsahujúcej ftaláty je skvelým, ale bohužiaľ nedostatočným krokom. Ak sa chceš vyhnúť kozmetike s ftalátmi, daj si pozor na prípravky ako parfumy, hydratačné krémy, očné tiene, laky na nechty, šampónykondicionéry, ktoré ich často obsahujú.

Ftaláty sú spájané s narušením reprodukčného systému u mužov aj žien. V každodennom živote je dobré čo najviac eliminovať používanie plastových nádobfliaš s vodou a naopak používať čo najviac doma vyrobených prípravkov pre starostlivosť o vlasy a pokožku.

LAURYLSULFÁT SODNÝ

Toto peniace činidlo je súčasťou množstva produktov určených pre osobnú hygienu, vrátane starostlivosti o pleť a kozmetiky, šampónovzubných pást. Táto látka môže spôsobiť podráždenie pokožky alebo vyvolať alergie. Otáznikom zatiaľ sú aj chemické zlúčeniny známe ako „nitrozamíny“, ktoré sú bežnými vedľajšími produktmi sulfatácie. Predpokladá sa, že až 90 % nitrozamínov je karcinogénnych.

OXYBENZÓN

Najčastejšie sa s ním stretneme v krémoch na opaľovanie. Tie existujú v dvoch rôznych formách: chemickéminerálne filtre. Najbežnejšie opaľovacie krémy na trhu používajú chemické filtre ako avobenzón, oxybenzónoktokrylén.

V roku 2019 FDA zverejnila výskum, ktorý ukázal, že bežne používané chemické UV filtre sa do tela vstrebajú vo veľkých množstvách hneď po aplikácii. V roku 2020 vydala FDA nový výskum, ktorý odhaľuje šesť chemických UV filtrov, ktoré sú detekovateľné na koži a v krvnom obehu niekoľko týždňov po aplikácii.

Krvné testy ukázali, že už po jednej aplikácii takéhoto krému na opaľovanie bola koncentrácia oxybenzónu 180 násobne vyššia než hodnota, ktorá sa považuje za bezpečnú a toto číslo stúplo na viac ako 500 násobok po 4 dňoch pravidelného používania opaľovacieho krému s chemickými filtrami.

Oxybenzón je známy endokrinné disruptor a môže blokovať alebo meniť správnu funkciu hormónov v tele. Nachádza sa v 40 % chemických opaľovacích krémov, je spájaný s narušením funkcie hormónov, vrodenými vadami u detí, zníženou plodnosťou u mužov a potenciálne aj s rakovinou. Stručne povedané – toto je jedna z najdôležitejších látiek v prípravkoch starostlivosti o pleť, ktorej sa treba vyhnúť.

S chemickými opaľovacími krémami by si sa mala rozlúčiť. Dvojnásobne to platí u detí. Oxybenzón nájdeš nielen v opaľovacích krémoch, ale aj v  balzamoch na perykrycom make-upe. Uprednostni minerálne opaľovacie krémy, ktoré vytvárajú bariéru na povrchu pokožky, ktorá odráža slnečné lúče.

Viem, že takýto výpočet potencionálne rizikových látok, ktoré sa nachádzajú v produktoch každodennej potreby, je odstrašujúci a môže v tebe vyvolať pocit paniky.

Už len to, že odteraz si o tejto téme informovaná a si ochotná pri nákupe ďalších výrobkov zohľadniť aj tento aspekt, je obrovský krok vpred. Nevyhadzuj teraz všetky kozmetické produkty, ktoré doma máš a radšej sa zameraj na to, aby si vedela urobiť lepšie rozhodnutie, keď ti najbližšie niektorý prípravok dôjde a budeš potrebovať kúpiť nový (a zdravotne menej škodlivý).

Okrem čítania etikiet ti môže k správnemu výberu netoxickej kozmetiky a produktov osobnej hygieny pomôcť táto medzinárodná databáza, ktorá obsahuje množstvo výrobkov od rôznych značiek a keď do nej zadáš konkrétny produkt, ponúkne ti zhodnotenie celkovej zdravotnej nezávadnosti daného výrobku a ukáže ti aj prípadné toxické látky v ňom a aj to, aké množstvo tejto látky produkt obsahuje.

Našťastie aj na slovenskom trhu dnes nájdeme už množstvo značiek, ktoré ponúkajú účinnú kozmetiku neobsahujúcu toxické látky. A pri čistiacich prostriedkoch vždy existuje možnosť vyrobiť si ich doma zo základných surovín a namiesto umelých vôní použiť prírodné esenciálne oleje.

Držím ti palce na ceste za menej toxickou domácnosťou a tipy, ako takú domácnosť dosiahnuť, budem posielať v budúcotýždňovom newslettri, preto ak ťa táto téma zaujíma, určite sa zapíš na jeho odber na hlavnej stránke blogu.

Maj krásny deň,

Zuzana 🧡

Som autorkou Ťaháku k ženskej cykličnosti, ktorý si môžeš zdarma stiahnuť tu.>> Ukazujem ženám spôsob, ako v tejto hektickej dobe môžu maximálne podporiť svoje zdravie, mentálnu pohodu a duševnú vyrovnanosť vďaka cykličnosti priamo zo svojho domova a bez toho, aby kvôli tomu museli míňať čas alebo peniaze. O mojej ceste za zdravým ženským princípom si môžeš prečítať viac tu.>>